Šodien, 11. septembrī, Rīgā norisinās Latvijas un Eiropas Padomes organizēta augsta līmeņa neformālā tieslietu ministru sanāksme. Tās laikā tiek lemts par tālākajiem soļiem, lai nodrošinātu Krievijas atbildību par pastrādātajiem noziegumiem Ukrainā. Tāpat tiek runāts par Krievijas nolaupīto Ukrainas bērnu atgriešanu viņu ģimenēs.

Ukraina vēlas, lai pie atbildības par valstī pastrādātajiem kara noziegumiem tiktu sauktas ne tikai militārpersonas, bet arī augstākā Krievijas militārā un politiskā vadība. Eiropas Padome jau pērn ierosināja izveidot tribunālu, kam būtu mandāts izmeklēt un saukt pie atbildības par agresijas noziegumu, ko pastrādājusi Krievijas politiskā un militārā vadība. Taču starptautiskajā sabiedrībā diskusijas turpinās un lēmums par tribunāla izveidi vēl nav pieņemts, jo valstīm viedokļi par tā nepieciešamību un tā modeli atšķiras. Kā sanāksmē Rīgā atzina tieslietu ministrs Deniss Maļuska, Krievijas prezidenta Vladimira Putina tiesāšanai nepieciešams panākt to, lai tiktu atcelta viņa imunitāte.

Kā atzina Maļuska, Ukraina Krievijas sodīšanā par tās agresiju un par tās pastrādātajiem kara noziegumiem saredz mērķus, kas saistīti ne tikai ar kriminālo, bet arī ar ekonomisko dimensiju. Proti, runa ir par zaudējumu segšanu Ukrainai no Krievijas puses. Tādēļ šīs dienas sanāksmē tika diskutēts arī par īpašu Ukrainai nodarīto zaudējumu reģistru, par kura izveidi tika lemts samitā šī gada pavasarī Reikjavīkā. Atsevišķā konferencē rīt tiks lemts par šī reģistra budžetu un soļiem, kā šis reģistrs Hāgā uzsāks savu darbību. Turpina Latvijas tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere no "Jaunās Vienotības".

Amatpersonas šodien runā arī par Krievijas pretlikumīgi deportētajiem ukraiņu bērniem un viņu apvienošanu ar ģimenēm. Taujāts par to, kādā veidā starptautiskā sabiedrība varētu palīdzēt atgriezt Ukrainai Krievijas nolaupītos bērnus, tieslietu ministrs Deniss Maļuska atzina, ka iesaistīties ir centušās dažādas starptautiskā organizācijas, tomēr šobrīd neredz efektīvu rīku. Viņš atzina, ka vienīgais veids, kā pašreiz šo problēmu risināt, ir Krievijas militāra sakaušana kaujas laukā.