Ir nākusi klajā krāsojuma mandalu grāmata „Byut!”. Grāmatā ir ar roku zīmētas mandalas un atziņas latgaliski. Pirmās krāsojamās mandalu grāmatas latgaliski idejas autore ir Kristiāna Rancāne, kas pirms kāda laikā izveidojusi uzņēmumu - SimplyLove. 

Kristiāna Rancāne šobrīd dzīvo Rīgā, taču nāk no Latgales, Preiļu puses. Lai gan latgaliski nerunā, Kristiāna lepojas ar savām saknēm un arī latgaliešu valodu. Tādēļ ir izveidojusi krāsojamo mandalu grāmatu „Byut!”.

 „Nosaukuma vēstījums ir par to, ka mums ir jābūt šeit un tagad, jābūt klātesošiem tam, kas notiek, jo ļoti bieži mēs ikdienas steigā nepamanām, ka kaut kādi notikumi mums paiet garām.

Un arī krāsojot mandalas, tā ir iespēja atslēgties no ikdienas un sajust to, ka mēs esam šeit un tagad.”

Krāsojamā mandalu grāmata latgaliski ir jaunākais Kristiānas veikums. Grāmatā ir 60 krāsojamas mandalas un 60 atziņas.

„Un šīs atziņas ir sadalītas, manuprāt, svarīgākajās vērtībās, kas ir latgaliešiem – darbs, daba, mīlestība, ģimene, draudzība, latgaliskā identitāte un patriotisms. Man bija svarīgi izteikt arī to, no kurienes es esmu, jo es ļoti lepojos ar to, ka es esmu no Latgales.

Un es uzskatu, ka tā ir viena no formām, kā es varu, nerunājot latgaliski, izteikt to, ka es esmu no Latgales.”

Kristiāna Rancāne ir strādājusi par skolotāju. Taču vēlējusies pamēģināt ko citu. Un tā 2021.gadā tapa savs uzņēmums SimplyLove. Pirmais Kristiānas veikums bija sapņu ieceru un mērķu grāmata – „Sapnim būt!”

„Un tā radās pirmais produkts, kuram es uzzīmēju arī pirmās mandalas. Un tad, kad tās pirmās mandalas bija uzzīmētas, es domāju, kāpēc ne? Jo pārsvarā visi, kas rada mandalas, viņi tās ģenerē automātiski programmā, ievada parametrus un viņiem ir gatava mandala. Es savukārt zīmēju pati. Un tad radās nākamais produkts – „Mandalas mieram”, kur līdzās mandalām bija arī citāti par mieru.”

Veidojot mandalu grāmatu latgaliski, Kristiānai no sākuma gan esot bijušas šaubas, vai, nerunājot latgaliski, to spēs, taču arī Kristiānas vīrs ir no Latgales un viņš runā latgaliski, tādēļ varējis palīdzēt. Un, jāteic, Kristiāna, iznākot grāmatai, ir apjautusi, cik daudziem latgaliskais ir svarīgs.