Ideja par mēbelēm kaķiem radās Natālijai Lebedjokai, kura ikdienā strādā par kvalitātes inženieri kādā franču uzņēmumā Daugavpilī. Kā kaķa saimniece, viņa savas zināšanas izmantoja, lai pašas rokām veidotu komfortu savai mīlulei - kaķu meitenei,  un aizdomājās par to, ka radītais produkts varētu būt pieprasīts arī tirgū. Šī biznesa ideja guva atbalstu pērnā gada Daugavpils novada Grantu konkursā. Jau šobrīd „ArtKato” kaķu mēbeļu idejas autore kaķu labsajūtai un to saimnieku interjeram atbilstošu produktu ražošanu no vecāku mājām Kalkūnes pagastā “Lielakmeņos” plāno pārcelt uz plašākām telpām un radīt arī jaunas darba vietas. Tie ir gan ērti zviļņi, gan nagu asināmie vienā produktā, kas veidoti no dabai draudzīga materiāla - kartona jeb „ArtKato”.

Par to, ka savas saimnieces Natālijas Lebedjokas radītais zvilnis ir tiešām ērts, bet pats materiāls patīkams nagu asināšanai, pirmā par ražojumu pārliecinās viņas kaķenīte.

„Tas ir produkts - divi vienā, kaķu zvilnis un nagu skrāpis. Tā izgatavošanā izmantos tīrs, augstas kvalitātes ekoloģisks kartons, tas ir piecu slāņu, tāpēc ir diezgan stingrs. Salīmējot plāksnes vienu pie otras, sanāk ļoti droša konstrukcija, kas var izturēt pat 20 kilogramus. Tāpēc jebkura lieluma un svara kaķītis to var izmantot.”

Arī ideja par mēbelēm kaķiem radās, pirmkārt, domājot par savu mīluli, un tā noskatīta internetā, neslēpj Natālija Lebedjoka, taču ar savu uzlabojumu un ar domu arī par pašu kaķu saimnieku interjeru. 

„Mēs taisījām tā, lai tas ir kaķiem ergonomiski, un tās izliektās formas arī ļoti labi izskatās interjerā.

Es, kā kaķa īpašniece, saskāros ar problēmu, ka var nopirkt skrāpi, nopirkt zvilni, bet pārsvarā tie ir tādi stabiņi, kas apstiepti ar virvi. Taču tie neizskatās labi interjerā. Tāpēc gribējās radīt ko tādu, lai gan kaķim būtu ērti, gan arī interjerā iederētos labi, lai arī cilvēks justos labi, lai tas sagādātu prieku gan viņam, gan kaķim.”

Arī tas, ka par izejmateriālu kaķu mēbeļu ražošanā tiek izmantots tieši kartons, nav nejauši, savā pieredzē zviļņu un nagu skrāpju veidošanā dalās Natālija Lebedjoka:

„Esam redzējuši daudz internetā bilžu, kur saimnieks nopērk kaķim zvilni vai veselu sistēmu, bet kas tad interesē kaķim? Viņu interesē tieši tā kārba, kurā pirkums iepakots. Tāpēc kartons tiešām ir kaķim mīļš materiāls.

Jau vēsturiski kaķi taču dzīvojuši savvaļā un asinājuši nagus pie kokiem. Kartons ir arī viens no koka produktiem.”                   

Nopietni te piedomāts arī par bezatlikuma ražošanu.

„Lai tas ir efektīvs materiāla izmantošanas veids. Sanāk, ka mums vienā reizē tiek sagriezts materiāls visām trim formām. No vienas kartona lapas mēs sagriežam trīs dažādas formas plāksnes. Mēs paši negriežam, kartonu mums griež partneru firma Krāslavā, kas arī pasūta priekš mums materiālu.

Latvija ir pazīstama ar savu finieri, tāpēc arī mēs cenšamies izmantot vietējos materiālus un vietējos partnerus.”

„Kaķu mēbeļu ražošana pagaidām mums ir darbietilpīgs un laikietilpīgs process. Tāpēc šobrīd testējam jaunu metodi, kur nevajag līmēt. Tas ļoti paātrinās ražošanas procesu. Šobrīd tas ir diezgan lēns, ja aktīvi strādā, tad nedēļās laikā mēs varam saražot sešus zviļņus. Sanāk komplekts - mazais, vidējais un lielais zvilnis.”

Kaķu mēbeļu ražošanas ideju pērn Grantu konkursā atbalstīja Daugavpils novada dome, ražošana  notiek Kalkūnes pagastā, to veic pati Natālija ar draudzeni, taču jau ir ieceres par paplašināšanos.

„Ražošanas process notiek Augšdaugavas novadā, manā vecāku mājā.

Pagaidām ar šo nelielo telpu pietiek, taču, ja sāksim ražot vairāk un atradīsim tiešām lielāku noieta tirgu, tad  mums arī lielākas ražošanas telpas būs, tad noteikti vajadzēs arī darbiniekus.”

Pagaidām lielāku noietu Natālija savām kaķu mēbelēm saredz ārpus Latvijas robežām, un ir priecīga par to, ka ideja un produkts tiek novērtēts.

„Mēs bieži vien saņemam foto atskaiti no mūsu klientiem ar pateicībām, ar bildēm. Viņi raksta, ka kaķiem ļoti patīk, ka uzreiz sāk skrāpēt nadziņus, uzreiz sāk gulēt un šos zvilnīšus izmantot. Tas ir liels prieks, ja kaķi un saimnieki ir apmierināti, un tas vēl vairāk stimulē darboties un iet uz priekšu.”

Ja „ArtKato” mēbeļu ražotnei būs labs noiets, padomā Natālijai jau ir jaunas idejas, arī tās kaķu un to saimnieku priekam un labsajūtai.