Veicinot latgaliešu valodas mūsdienīgu lietojumu un popularitāti jaunākās paaudzes vidū, Latgaliešu kultūras ziņu portāls lakuga.lv izstrādājis asprātīgas latgaliešu uzlīmes aplikācijām “WhatsApp” un Telegram”. Latgalisko uzlīmju klāstā iekļauti ikdienas saziņā lietoti vārdi un frāzes latgaliski, kā, piemēram, “Troks voi nu Rogovkys?”, “Lyudzu!”, “Cīšs apskuovīņs!” un vēl citas. Šobrīd digitālās latgaliešu uzlīmes lieto ap 2000 cilvēku.

Šobrīd izveidotas jau vairāk nekā 40 digitālas uzlīmes latgaliski dažādām dzīves situācijām un noskaņojumam, kas pauž gan vārdisku, gan arī vizuālu informāciju, stāsta  uzlīmju idejas autore latgaliešu kultūras ziņu portāla lakuga.lv redaktore Vineta Vilcāne. “Lobs reits!”, “Lobs vokors!” “Paļdis!”, “Lyudzu”, tad, runājot par svētkiem, man rādās, ka esam iekļāvuši visus svētkus, ko cilvēki Latvijā svin: ir Ziemassvētkiem, Jaunajam gadam, dzimšanas dienai, vārda dienai, Līgo svētkiem un Lieldienām.” Tekstos iekļaujot arī mūsdienīgus teicienus, kas parādījušies vien nesen, kā, piemēram, “Žārej gali!”no grupas “Latgalīšu Reps” dziesmas, tāpat arī vārdus, kas runātājiem saziņā nav tik ierasti. “Piemēram, vārds ‘rūtoj’, kas ir latgaliešu versija populāram vārdam ‘leigo’, ‘līgo’, ko mēs lietojam vasaras saulgriežos. Latgaliski pareizāk ir sacīt – rūtoj. Un es ceru, ka ar laiku tie vārdi atgūs savu vietu, ko viņi ir pazaudējuši.”

Iniciators mūsdienīgam un latgaliskam komunikācijas veidam virtuālajā vidē  bija ASV dzīvojošais latgalietis, uzņēmējs Pīters Aloizs Ragaušs, domājot, ko var izdarīt, kopā nonākuši līdz šā brīža rezultātam. Uzņēmējs arī finansiāli atbalstījis idejas īstenošanu. Pirmās uzlīmes tika izveidotas aizvadītā gada nogalē, tās, laikam ejot,  papildinot - gan pašiem rodoties jaunai idejai, gan ņemot vērā lietotāju ieteikumus.

“Mēs arī ceram, ka aplikāciju izmantos un izmanto ne tikai latgaliešu valodas lietotāji, bet arī cilvēki, kuriem interesē latgaliskā kultūra, un arī cilvēki, kuriem tas liekas jauki, forši un amizanti kādam aizsūtīt frāzi latgaliski, bet tas nenozīmē, ka jābūt valodas fanam, jo mērķis ir izklaide un valodu popularizēt, un veicināt latgaliešu valodas lietojumu,” piebilst Vineta Vilcāne.

“Īstenībā, ja valodai pašu lietotāju acīs ir nozīme, ja tā ir vitāli vajadzīga, tad to lietos, bet ir vajadzīgi sīki tādi nieciņi, kas parāda, ka tā ir, ka to var lietot, ka viņa ir blakus mums visiem, ka ir pavisam normāli lietot, ir normāli rakstīt,” saka latgaliešu literāte un publiciste Ilze Sperga, viņa, atsaucoties uz profesori Inu Druvieti, saka, ka valodu var perfekti izpētīt, aprakstīt, taču ir būtiski to lietot, lai tā dzīvotu. Un uzlīmes ir viens no veidiem, kā to darīt.

“Un tu sāc ar vienu mazo jociņu vai apsveikumu dzimšanas dienā latgaliski, vai Jaunā gadā un tālāk saraksti turpini latgaliski. Un tas nekas, ka tu nemāki, varbūt tie būs tavi pirmie vārdi, teikumi un tu sāksi meklēt, kā pareizi to pierakstīt, un tālāk ceļš ir uz pašizglītību.”

Sniegt intervijas, runāt ar bērniem latgaliski – tas ir tas, ko ikviens latgaliešu valodas runātājs var darīt. Pietam, Ilze Sperga norāda, ka mūsdienu tehnoloģiju un valodas lietošanas vidē šīs latgaliešu uzlīmes vairs nebūt nav tik daudz stāsts par latgalisko.

“Bet tās uzlīmes veicina latviešu valodas pastāvēšana, izdzīvošanu digitālajā, virtuālajā vidē, jo tie, kas lieto telefonus, viņi lieto visādus rīkus, uzlīmes angļu valodā un var mierīgi pārslēgties, var iztikt bez latviešu valodas. Bet šis latgaliskais iedot tādu kā grūdienu: “Nē, tu esi tu! Tu esi šinī vietā, tu esi latgalietis, tu esi latvietis, un varbūt tāds sīkums pamudina vairāk dzīvot savā valodā,” uzsver Ilze Sperga.

Digitālās uzlīmes var lejupielādēt bez maksas Google veikalā, šobrīd tās pieejamas Android operētājsistēmas mobilo ierīču lietotājiem. Savukārt iPhone lietotājiem ir sarežģītāk, viņi uzlīmes var iegūt, ja tās pārsūta tie, kuriem tās ir, tad, tās saglabājot, arī iPhone lietotāji ar citiem var sazināties ar tekstiem un frāzēm latgaliski.