Latvijā ar vēzi slimojam biežāk nekā Eiropa Savienībā vidēji un pie mums ir ceturtā augstākā mirstība no vēža no visām dalībalstīm. Tā liecina jaunākais pārskats par vēža ārstēšanu un novēršanu. Ļaundabīgie audzēji ir jo sevišķi izplatīti vīriešu vidū, piemēram, ar Eiropā nāvējošāko - plaušu vēzi Latvijā slimo piecreiz vairāk vīriešu nekā sieviešu.

Cilvēki īpaši bieži sirgst ar prostatas, krūts, resnās un taisnās zarnas vēzi un plaušu ļaundabīgajiem audzējiem. Pārskatā secināts, ka Latvijā samērā maz vakcinējas pret papilomas vīrusu, toties daudz smēķē un īpaši daudz dzer, tāpēc risks saslimt pie mums ir augstāks nekā citur.

Jau 14 gadus Latvijā ir trīs valsts skrīninga programmas vēža agrīnai diagnostikai. Krūts vēža skrīninga aptvere Latvijā joprojām ir zema, maz cilvēku piedalās Kolorektālā vēža skrīningā, izvairīgākie ir vīrieši, īpaši ar zemāku izglītību. Dzemdes kakla vēža skrīningā esam virs vidējā Eiropas Savienībā. Finansiālā ziņā vēža ārstēšana Latvijā pārskatā novērtēta kā pietiekami labi sasniedzama, taču klibo pieejamība, sevišķi jaunām pretvēža zālēm un paliatīvajai aprūpei.

Līdz ar jaunākā pārskata publicēšanu dažus no problemātiskajiem jautājumiem komentē Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka. Viņa atrodas Stokholmā, vēža konferencē, kuru Zviedrija rīko pārējām Eiropas Savienības dalībvalstīm.