Latvijas Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS) attīstīs dronu tehnoloģijas, ieguldot 20 miljonus eiro, žurnālistiem pirmdien, 27. maijā, paziņoja aizsardzības ministrs Andris Sprūds ("Progresīvie").

Kā Latvija varētu vēl vairāk ražot un iepirkt dronus un kā pie mums izveidot dronu armiju? - šos jautājumus aktualizējusi Aizsardzības ministrija. Svarīga valsts aizsardzības sastāvdaļa ir arī sabiedrības iesaiste un, kā liecina dati, interese par rezervistu apmācību ievērojami pieaugusi.

Krievijas uzsāktais karš Ukrainā ir īpaši aktualizējis jautājumu par to, cik mēs paši esam gatavi X stundai un kā mēs varam sevi pasargāt jau šobrīd. Tāpēc svarīgi ir izveidot dronu armiju, kas ļautu krīzes situācijā ātrāk sasniegt taktiskos mērķus. Uzlabot izlūkošanas spējas, mobilitāti un sniegt iespēju izdzīvot jebkurā laikā, lai nodrošinātu valsts neatkarību un drošību. Jau pirms 20 gadiem droni ir sevi apliecinājuši kā spējīgu kaujas ieroci, tādēļ ir tikai likumsakarīgi, ka Latvija iepērk un spēj arī pati ražot dronus, norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Pašlaik notiek dronu testēšana Ādažu poligonā, turpretī noslēdzoties Sēlijas poligona būvniecībai 2026. gadā, tieši Sēlija kļūs par dronu mājvietu, jo tur notiks aktīvākās apmācības un treniņi dronu vadībā. Zināms, ka Latvija sūtīs 20 miljonus eiro dronu iegādei palīdzībai Ukrainai un 20 miljoni tiks ieguldīti pašu militārajām vajadzībām.

Ļoti svarīga ir sabiedrības iesaiste visaptverošas valsts aizsardzības ieviešanā. Šogad ļoti liela iedzīvotāju interese ir par Nacionālo bruņoto spēku rezervistu apmācību kursu. Apmācībām ir pieteikušies 500 cilvēki, savukārt, pagājušajā gadā bija vien 200 interesentu. Veiktas izmaiņas rezervistu uzņemšanā, skaidro aizsardzības ministrs Andris Sprūds ("Progresīvie").