Ar Latvijas medicīnas un tehnoloģiju speciālistu izstrādātās sabiedrības līdzdalības pētnieciskās platformas "Skrinings.lv" palīdzību, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes un Datorikas fakultātes pētnieki uzsākuši Latvijā unikālu epidemioloģisko pētījumu par krūts vēža riskiem, lai palīdzētu vairot profilakses kultūru Latvijas sieviešu vidū.

Pētījuma veikšanai tiek izmantota digitāla platforma, ar kuras palīdzību ne tikai pētnieki iegūst pētījumam nozīmīgus datus, bet arī sievietes, kas piedalās pētījumā, saņem plašu un personalizētu informāciju par saviem krūts vēža riskiem. Pētījumā kopumā plānots iesaistīt 2 000 sievietes.

Arste, skrīnings.lv medicīnas komandas pārstāve Jana Višņevska skaidro, ka platforma nepieciešama, jo daudzas sievietes saņem aicinājumu veikt veselības pārbaudi, bet nedodas uz to. Ārsti secinājuši, ka sievietes, kuras līdz 50 gadu vecumam nav pievērsušas īpašu uzmanību krūšu veselībai, saņemot aicinājumu uz valsts apmaksātu pārbaudi, kad jau sasniegti 50 gadi, to neuztver nopietni.

"Mērķis iesaistīt sievietes, pirms viņas vēl sasniedz skrīninga vecumu un veicināt viņu  proaktīvo dalību šajā procesā un savas veselības novērošanā," skaidro Jana Višņevska.

Ārste vērtē, ka platforma palīdz sievietei saprast, kāds ir viņa personīgais risks krūts vēža attīstībai, kāpēc viņai būtu jāveic izmeklējumi.

"Kāpēc tieši viņas ieguldījums un aptaujas par riskiem pildīšana var sniegt labumu gan viņai, gan arī palīdzēt ārstiem un pētniekiem saprast, kādi riski Latvijas sieviešu vidū ir vislielākie un kā mēs varam kopīgi tos novērst. Tas ir sociāls projekts," norāda Jana Višņevska.

Uzsākto projektu raksturo individuāla pieeja. 

"Platformas ietvaros sievietei ir iespēja uzzināt, kādi ir viņa individuālie riski un kurš tieši no šiem riskiem ietekmē viņas krūts vēža attīstības iespējamību visvairāk.

Ko viņa varētu izdarīt, pie kura ārsta būtu jāvēršas vispirms," atzīst Jana Višņevska.

Tāpat sievietes saņem informāciju, kā veikt pašizmeklēšanu.

Aptaujas platformā "Skrinings.lv" aizpildīšana neprasa zināšanas medicīnā un aizņem apmēram piecas minūtes. Ārste mudina šo platformu uztvert kā nelielu soli ceļā pie ārsta nepieciešamības gadījumā.

Latvijas Universitātes datorikas fakultātes pētnieks, skrīnings.lv platformas līdzautors Emīls Sindjukovs skaidro, ka tas nav diagnostikas rīks, bet rīks padomu došanai un risku apzināšanai, kā pirmais solis preventīvās kustības attīstībā Latvijas sieviešu vidū.

"Mēs izveidojām speciālu algoritmu, kas apkopoja vairāk nekā 150 augstas raudzes publikācijas par šo tēmu, kā arī Eiropas un Amerikas onkologu vadlīnijas, kas būtībā sniedz iespēju sievietei aizdomāties par tiem riska faktoriem, kas ir viņai tieši tuvāki.

Un ar šo informāciju, ko saņem, viņa varēs aiziet pie sava ģimenes ārsta, ko arī aicinām darīt, lai sāktu sarunu," norāda Emīls Sindjukovs.

Interneta vietne ārstu neaizstās, bet mudinās viņu vērsties pie ārsta. Emīls Sindjukovs arī stāsta, ka iesaistoties šajā programmā, sievietes var iesaistīties arī daudz plašākā kustībā cīņā pret krūts vēzi.

Tapat Emīls Sindjukovs atzīst, ka platformu varēs izmantot arī citu slimību apzināšanai, piemēram, prostatas vēža, olnīcu vēža, lai arī veicinātu preventīvo kustību.