Svētdien, 7. februārī, Latvija saņēmusi ražotāja “AstraZeneca” vakcīnas “Covid-19 Vaccine AstraZeneca” pirmo daļu - 7200 devas. Ar šīm devām pietiks 3600 cilvēku vakcinācijai. Vakcīnas paredzētas gan mediķiem, gan sociālo aprūpes centru darbiniekiem un klientiem. Lielāka daļa klientu ir pauduši vēlmi vakcinēties, un Labklājības ministrija sola viņus īpaši informēt par konkrētā ražotāja vakcīnām.

Tajā pašā Igaunijā "AstraZeneca" vakcīnu iesaka cilvēkiem vecumā līdz 70 gadiem, arī citas Eiropas valstis neiesaka šīs filrmas vakcīnu vecāka gadagājuma cilvēkiem. Bet Dienvidāfrikas Republika atteikusies no plāna sākt vakcināciju pret Covid-19 ar Lielbritānijas un Zviedrijas farmācijas uzņēmuma "AstraZeneca" izstrādāto vakcīnu, šādi reaģējot uz pētījuma datiem, ka šī vakcīna nenodrošina aizsardzību pret saslimšanu ar Dienvidāfrikas Covid-19 paveidu vieglā un mērenā formā.

Latvijas atbildīgās amatpersonas uzskata, ka vakcīna ir pietiekami droša, lai vakcinētu arī gados vecos cilvēkus. Arī infektologi neredz pamatu mainīt valdības lēmumu. Šobrīd gan kļuvis zināms, ka pirmā "AstraZeneca" vakcīnu krava piegādāta neatbilstošā temperatūrā. Temperatūra ir bijusi par pusgrādu vēsāka nekā noteiktā. Saistībā ar to no ražotājiem ir pieprasīts skaidrojums, vai tas var ietekmēt vakcīnas kvalitāti. Par pārvadāšanu, tostarp temperatūras ievērošanu, atbild ražotāja izvēlētais piegādātājs.

Kāda šobrīd situācija ar piegādātajām vakcīnām, skaidro Vakcinācijas biroja pārstāve Agnese Strazda.

Kādi ir šīs vakcīnas plusi un mīnusi, skaidro Latvijas Universitātes profesors, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra direktors, vadošais pētnieks Kaspars Tārs.

Tārs uzskata, ka temperatūras izmaiņas par pusgrādu nevarētu ietekmēt vakcīnas kvalitāti un efektivitāti, bet jāņem vērā, ka ir izstrādāti protokoli, kas jāievēro.

"Vajadzētu uztraukties, ja būtu sasalusi vai temperatūra bijusi stipri augstāka. Jāgaida, ko teiks paši "AstraZeneca" pārstāvji, bet mans viedoklis, ka tā nav īpaši liela problēma," atzīst Kaspars Tārs.