Latvijā joprojām nav sistēmas, kā nodrošināt zāļu krājumus ārkārtas situācijās, kad starptautiskās piegādes Latvijā var tikt traucētas. Tas ir īpaši svarīgi, ņemot vērā, ka absolūts vairākums jeb 94% no mūsu tirgū esošajiem medikamentiem ir importēti. Lai arī patlaban ar kritisko zāļu pieejamību problēmu nav un zāļu apgādes sistēma darbojas labi, joprojām neatrisināts jautājums ir par valsts zāļu rezerves fondu krīzes situācijām.

Kā skaidro Latvijas nacionālās Zāļu apgādes asociācijas valdes loceklis Jānis Lībķens, tad importu īstermiņā, visticamāk, nesamazinās, jo Latvijas vietējiem ražotājiem vēl ir vajadzīgs laiks, lai paplašinātu ražošanu vietējām vajadzībām, bet importa piegāžu pārrāvumus gan esot iespējams mazināt ar vismaz trīs mēnešu medikamentu krājumiem. Kopumā Latvijā ir 20 zāļu ražotāji, kas var un jau arī ražo dažāda veida medikamentus.

Tāpat viņš norāda, ka Latvijā šobrīd ir izveidota efektīva un funkcionējoša sistēma zāļu apgādei ikdienas vajadzībām, taču krīzēm valstiskā līmenī tā nav gatava. Turklāt Covid-19 pandēmija esot pierādījusi, ka valsts nav gatava profesionāli un operatīvi risināt šos jautājumus.