"Šobrīd ir grūti precīzi prognozēt Covid-19 pandēmijas iespējamo ietekmi uz izdevējdarbības nozari Latvijā, taču ir skaidrs, ka 2020.gadā būtiski samazināsies Latvijā publicēto izdevumu skaits un to tirāža," norāda Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) pētniece Elza Ungure. Turklāt, krīzei ieilgstot, 2021.gads var būt vēl grūtāks.

Kāpēc LNB darbiniekus satrauc lejupslīde izdevējdarbības nozarē, skaidro Latvijas Nacionālā bibliotēka Krājuma veidošanas nodaļas vadītājs Ansis Garda.

Viņš skaidro, ka šogad aprīlī LNB saņēmusi par aptuveni 58% mazāk jauniznākušo grāmatu nekā pērn šajā laikā. Tas uzreiz nenozīmē, ka tik strauji krities jauno grāmatu skaits, bet dara uzmanīgus LNB darbiniekus.

Situāciju nozarē raksturo Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes priekšsēdētāja Renāte Punka. Viņa norāda, ka izdevēju sajūta šobrīd ir piesardzīga. Kopumā apgrozījuma kritums varētu būt ap 30 %, atsevišķiem izdevējiem - 70 %. Bet jauno nosaukumu skaits šajos mēnešos ir samazinājies par 70%.

"Ja mēs gribam, lai nozarē nesākas kārtējā krīze, būtu pēdējais brīdis samazināt PVN elektroniskām grāmatām, un būtu vērts atgriezties gan žurnāliem, gan laikrakstiem, gan grāmatām atgriezties pie 5% PVN likmes,"  vērtē Punka.