Latvijas Radio ieguvis otro vietu Eiropas Preses balvas 2021 (European Press Prize 2021) inovāciju kategorijā starptautiska žurnālistikas projekta „Money to burn” ietvaros. Par uzvaru cīnījušies vairāk kā 1000 žurnālistikas projektu no 47 Eiropas valstīm, kas ir vislielākais pieteikumu skaits balvas vēsturē.

Sazināmies ar Latvijas Radio Pētnieciskās žurnālistikas nodaļas vadītāju Anitu Braunu.

Starptautiskajā žurnālistikas projektā „Money to burn” darbu veica Latvijas Radio Pētnieciskās žurnālistikas daļa, kas zem lupas lika Eiropas Savienības atjaunojamās enerģijas politiku par biomasas izmantošanu elektroenerģijas ražošanai. Šī izmeklēšana bija pirmā šāda veida izpēte, kas kartēja koksnes biomasas starptautisko tirdzniecību, izsekojot tās ceļu no meža līdz krāsnij. Tā atklāja absurdu situāciju – cīņā pret klimata pārmaiņām Eiropas Savienība koksni ir pasludinājusi par atjaunojamu energoresursu un subsidē tā izmantošanu elektroenerģijas ražošanai, bet vienlaikus ar šo soli veicina mežu izciršanu, kas klimatam kaitē.

Projektā bija iesaistītas astoņu Eiropas valstu žurnālistu komandas, no Latvijas Radio darbu veica Anita Brauna un Zane Mače. „Money to burn” izraisīja starptautisku rezonansi, par to savā Twitter kontā runāja arī vides aktīviste Grēta Tūnberga.