Nākamajā gadā būtiskas nodokļu izmaiņas nav plānotas, jo pašreizējā situācija ekonomikā to nepieļauj, uzsver finanšu ministrs Arvils Ašeradens no „Jaunās Vienotības”. Valdība šonedēļ uzklausīs ziņojumu par nodokļu politikas pamatnostādņu izstrādi turpmākajiem trīs gadiem, paredzot arī vienkāršot ar nodokļu iekasēšanu saistītus aspektus.

Nākamajā gadā paredzēts noteikt obligāto uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) avansa maksājumu bankām 20% apjomā no iepriekšējā gada peļņas atbilstoši pārējo Baltijas valstu piemēram. Tāpat Finanšu ministrija piedāvā akcīzes nodokļa likmi, piemēram, tabakai un alkoholam un palielināt azartspēļu nodokli par 20%. Savukārt pievienotās vērtības nodokļa, darbaspēka nodokļu izmaiņām šobrīd nav piemērots laiks, sarunā ar Latvijas Radio norāda sacīja finanšu ministrs Arvils Ašeradens no "Jaunās Vienotības".

Uzņēmēji aicinājuši mazināt darbaspēka nodokļus, taču tas iespējams, ceļot citus nodokļus. Lielākas nodokļu izmaiņas apsvērs uz 2025. gadu, tas atspoguļosies nodokļu pamatnostādnēs.

Balstoties uz līdz šim apspriesto, līdz aiznākamajam gadam varētu pārskatīt uzņēmumu ienākumu nodokļa atliktā maksājuma sistēmu, kuras dēļ ienākumi Valsts kasē sarūkot. Tāpat plānots pārskatīt dabas resursu nodokļa likmes un to ietekmi uz CO2 emisiju mazināšanu. Iespējamas arī nekustamā īpašuma nodokļa pārmaiņas. Vienlaikus Ašeradens runā par nodokļu administrēšanas atvieglojumiem. Kā piemēru viņš min, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus pašlaik rēķina gan grāmatveži, gan Valsts ieņēmumu dienests, caur ko atmaksā dažādus atvieglojumus. Jāvirzās uz vienu maksājuma metodi.

Šīs un citas pārmaiņas vērtēs Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu izstrādes darba grupa, kurā pieaicināti jaunās koalīcijas pārstāvji. Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Harijs Rokpelnis gan pagaidām atturējās minēt konkrētus priekšlikumus.

Pieeju nesasteigt nodokļu izmaiņas atbalsta arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Aigars Rostovskis, kurš līdzekļu ekonomijas nolūkos rosina publiskajā sektorā tērēt efektīvāk.

Nodokļu politikas pamatnostādnes turpmākajiem trīs gadiem paredzēts sagatavot līdz šā gada beigām.