Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Antimikrobiālās rezistences kompetences centrs izveidojis mājaslapu un mobilo lietotni, tādējādi palīdzot mediķiem efektīvāk pieņemt lēmumus par nepieciešamo terapiju, uzlabojot pacientu aprūpi un samazinot nepareizas antibiotiku lietošanas risku. Ar mājaslapu un lietotni var iepazīties jebkurš interesents, tomēr tās neaizstāj ārsta lēmumus. Vai Latvijas iedzīvotāji lieto antibiotikas pareizi un kādi uzlabojumi būtu nepieciešami?

Jaunie rīki ļaus mediķiem efektīvāk pieņemt lēmumus par nepieciešamo terapiju, uzlabojot pacientu aprūpi un samazinot nepareizas antibiotiku lietošanas risku. Būtībā tas ir palīgrīks ārstiem, nevis pacientiem, taču ieskatīties abos rīkos nav aizliegts. Tos gan nevar uzskatīt par pareizāko risinājumu slimības ārstēšanā, gala lēmumu pieņems ārsts. Pie satura strādājuši infektologi, mikrobiologi un farmaceiti gan no galvaspilsētas, gan no reģionu slimnīcām. Rekomendācijas tapušas, lai palīdzētu Latvijas slimnīcām uzsākt pareizu antibiotiku lietošanu ārstēšanas procesā, balstoties uz lokālajiem epidemioloģiskajiem datiem, medikamentu pieejamību un izmaksām.

Visbiežāk baktēriju izturību pret medikamentiem veicina nepareiza vai pārmērīga antibiotiku lietošana, kas var novest pie efektīvu ārstēšanas iespēju trūkuma.

Kā pastāstīja Stradiņa slimnīcas Infekciju slimību un hospitālās epidemioloģijas konsultatīvā dienesta vadītājs profesors Uga Dumpis, ļoti nepieciešamas ir lokālas rekomendācijas, kas ļautu veiksmīgāk ārstēt slimības. Diemžēl statistikas dati rāda, ka Latvijā cilvēki nav pietiekami informēti par antibiotiku lietošanu, skaidro Uga Dumpis.