Ludzā Bērnu un jauniešu centra paspārnē jau sešus gadus darbojas Kustību teātris, kuru vada aktrise un teātra pedagoģe Marika Čerņavska. Neatņemama teātra sastāvdaļa ir žonglēšanas pulciņš, ko apmeklē gan mazāki bērni, gan pusaudži. Ludzas Kustību teātris ir iestudējis vairākas izrādes, un vienu no tām -“Kur kamoliņš ripo”- jaunie aktieri gada nogalē rāda saviem novadniekiem.
Gada izskaņā Ludzas novada Isnaudas pagasta tautas nama zālē, kur notiek Ludzas Bērnu jauniešu centra Kustību teātra pēc Ludzas igauņu pasakas “Bārene un saimniekmeita Zemzemē” motīviem iestudētās lugas izrāde “Kur kamoliņš ripo”, skatītāju netrūkst.
Taču, lai izrāde varētu nonākt līdz skatītājam, topošajiem aktieriem ir daudz jātrenējas un jāmācās.
Nodarbības žonglēšanā, kuras elementi tiek iesaistīti arī izrādē, notiek vairākas reizes nedēļa un pirms uzstāšanās aktieri pieslīpē jau iemācītos trikus.
“Pašlaik es protu žonglēt ar 3 bumbiņām. Mans rekords jau ir pāri 300 reizēm. Es varu brīvi žonglēt ar trim bumbiņām gan staigājot, gan sēdus, pietupties. Šobrīd es mācos ar trim vālītēm žonglēt,” stāsta Agnese, kura žonglēšanu un kustības mākslu Bērnu un jauniešu centrā Ludzā apgūst jau 5 gadus.
“Iepriekš mēs mācījāmies daudzas situācijas parādīt bez vārdiem. Tikai ar kustībām. Izmantojot priekšmetus un arī neizmantojot. Vēlāk mēs iemācījāmies savām kustībām pievienot tekstiņu. Piemēram, mēs skaitām dzejoli un rādām ar kustībā, pieņemsim, žonglējam vai attēlojam kaut ko citu.
“Es iemācījos ar Lieni mētāt riņķus. Ar divām bumbiņām, ar divām bumbiņām uz vienas rokas un vēl pats ar diviem riņķiem,” par saviem panākumiem žonglēšanā ne bez lepnuma stāsta Linards. Viņš publikas priekšā jau uzstājies veselas piecas reizes un vairāk no tā nebīstas.
Kustību teātri Ludzas Bērnu un jauniešu centrā vada aktrise un teātra pedagoģe Marika Čerņavska. Marika nu jau septiņus gadus dzīvo Ludzā un māca bērnus un pusaudžus ne tikai žonglēt, bet arī paust pārdzīvojumu, atklāt attiecības un izstāstīt stāstu.
“Es 8 gadus studēju Čehijā teātra augstskolā. No sākuma bakalaura programmā nedzirdīgo teātri. Pēc tam teātri un audzināšanu doktorantūrā ar Latvijas maģistra grādu. Liela daļa no programmas apjoma bakalaura programmā bija žonglēšana, līdztekus akrobātikai, stepam, laikmetīgai dejai. Es sākumā strādāju ar nedzirdīgiem bērniem un jauniešiem, tad es pamanīju, ka tā ir viena no lietām, kas ir bez valodu robežām, vispār bez komunikācijas robežām,” Marika uzsver, ka bērni tic brīnumam un grib būt tam piederīgi.
“Žonglēšana ir daļa no brīnuma, no tāda bērnišķīga prieka, kas spēj uzrunāt visas paaudzes, pusaudžus, kurus maz kas interesē. Mēs cenšamies žonglēšanas elementus, to ko mēs esam apguvuši, ievīt stāstā, ievīt kādā sižetā. Priecīgākā, nopietnākā, bērnišķīgākā, dažādā.”
Marika, vadoties pēc gadiem gūtās pieredzes darbā ar dažādu tautību, vecumu bērniem, atklāj, ka jebkuras radošas vai fiziskas aktivitātes mūsdienu bērniem un jauniešiem nes tikai labumu, bet žonglēšana vēl attīsta arī koncentrēšanās spēju.
“Viens ir interese par tādu jauku hobiju, bet otrs, tas ir es teiktu, kaut kāds bioķīmisks process, jo tad, kad tu žonglē, tu nevari domāt ne par ko citu un tev dabiski uzlabojas koncentrēšanās spējas, noturība, matemātikas rezultāti, jo tas viss ir saistīts ar koordināciju un koncentrēšanos.”
Ludzas Bērnu un jauniešu centra Kustību teātris ir iestudējis jau vairākas izrādes. Tās skatītāji uztver ar sajūsmu, jo trikus, ko parasti rāda cirkā, uz vietējās skatuves demonstrē Ludzas novada puikas un meitenes.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X