Pašlaik Latvijā jau četrpadsmito gadu norisinās otrreizējo izejvielu vākšanas kampaņa “Tīrai Latvijai!”, kuras ietvaros Latvijas mācību iestādes pārstrādei nodod makulatūru. Šogad akcijā aktīvāk nekā citus gadus iesaistās Ludzas pilsētas ģimnāzija, kas pēc konkursu starprezultātu paziņošanas pašlaik ierindojusies trešajā vietā. Dzīvot zaļi, vācot makulatūru un tādējādi glābjot kokus, mācās skolēni, bet viņu vecāki un vecvecāki, bērnu azarta aizrauti, nāk talkā un makulatūras nodošanas dienās pie svariem veidojas pat rindas.  

Sniegotā un aukstā darbdienas pēcpusdienā Ludzas pilsētas ģimnāzijas teritorijā viena pēc otras iebrauc automašīnas, un uz skolas saimniecības ēku gan lieli, gan mazi nes maisus un kastes pilnus ar makulatūru.

Dominiks ar vecāku, radu palīdzību ir savācis un nodevis 323  kilogramus makulatūras. Dominika klase akcijas laikā pašlaik ir savākusi visvairāk, nepilnus 3 tūkstošus kilogramus makulatūras. Klases audzinātāja Lidija Krokša atzīst, ka papīra otrreizēja pārstrāde ļauj skolēniem saprast, ka šādā veidā var saudzēt dabu. Piemēram, Dominiks jau ir izglābis 6 kokus.

“Mēs domājām kādu labu darbu varētu paveikt Latvijas simtgadei un   nolēmām piedalīties šajā “Zaļās jostas” akcijā.  Mums ir zināms laiks, kad tiek pieņemta makulatūra, tad  vecāki  atbrauc un nodod  vecos žurnālus, grāmatas, kartonu.  Aktīvi ir gan bērni, gan vecāki, un ļoti aktīvi ir vecvecāki. Brīžiem šķiet, ka viņi ir pat vairāk motivēti, nekā bērni.”

No tikko piebraukušas automašīnas melnos maisos iepakotos vecos papīrus, žurnālus, kartonu  uz svariem nes arī Ludzas pilsētas ģimnāzijas 5.a klases skolnieka vecmāmiņa Ilona Ignatjeva, kura kopā ar draugiem un mazdēlu Ingusu Kristiānu  jau ir savākuši nodevuši 700 kilogramus makulatūras.

“Mūsu mazdēliņš mācās 5. klasē un skolotāja izstāstīja to, ka tiek organizēta makulatūras vākšanas akcija. Mēs nolēmām piedalīties. 

Kaut kur 30 gadus makulatūra krājās pagrabā. Domājam, ka gan jau kaut kad noderēs. Redz, arī noderēja. 

Mums ir ļoti aktīvi kaimiņi. Mēs dzīvojam Ludzas mikrorajonā Runtorta, esam visi ļoti draudzīgi. Tikko es pateicu, ka mēs vāksim makulatūru, uzreiz atsaucās kaimiņi, tāpēc mums arī sanāca tik daudz tās makulatūras savākt. Šodien esam nodevuši 200 kilogramus, bet kopā esam savākuši jau 700 kilogramus makulatūras. Un nākotnē būs vēl.”

Ludzas pilsētas ģimnāzijas direktores vietnieks saimniecības jautājumos Jānis Mikažāns, izrādot telpu, atklāj, ka  tagad te tikai sāk no jauna krāties vecie papīri, bet gada nogalē šķūnis esot bijis pilns ar makulatūru, bet  pie svariem veidojusies pat rinda. Jānis Mikažāns pārliecināts -  bērni,  vācot makulatūru kopīgi, mācās saudzēt un taupīt dabas resursus, veido izpratni, ka pareizi sašķiroti un pārstrādei nodoti atkritumi kļūst par vērtīgām izejvielām jaunu produktu ražošanā.

“Pašlaik šajā pasākumā  ir iesaistījusies puse no klašu kolektīviem. Mēs mēģināsim panākt, lai iesaistās visas klases.

Un, ja katrs atnesīs 10 kilogramus nevajadzīgo papīru, tad sanāks jau vairāk par pus tonnu. Iesaistīsim arī saimniecisko darbiniekus, skolotājus.”

“Zaļās jostas” kampaņas ietvaros visā Latvijā jau ir savāktas un pārstrādei nogādātas 327 tonnas papīra un kartona atkritumu. Ludzas pilsētas ģimnāzija skolēni, vecāki  un vecvecāki  nodevuši 8 tonnas makulatūras, un skola ierindojusies trešajā vietā. Makulatūras vākšanas kampaņa turpināsies līdz martam.