Visu jūliju Mazā Ludzas ezera vidū, uz plosta spēlē un dzied dažādi mūziķi, kurus var klausīties, brīvi iekārtojoties ezera abos krastos.  Pilsētnieki un Ludzas viesi atzinīgi novērtējuši gan koncertus pie ezera, gan arī citas aktīvās atpūtas iespējas uz ūdens.

Ludzāniete Vera ar draudzenēm atnākusi uz Ingas un Normunda  koncertu, kas šoreiz notiek neierastā vietā - uz plosta Mazajā Ludzas ezerā. Pensionāres  priecājas par iespēju baudīt mūziku dabā.

“Mēs pensionāri nekur nevarējām aiziet. Vienīgi paši savā dārzā, paši savā vide, ar saviem draugiem  un paziņām ar kuriem mēs tiekamies katru dienu. “Tik patīkama vide, skaists ezers, silts laiks - tas ir ļoti brīnišķīgi!”

“Cilvēkiem ļoti daudz nozīmē tas, ka var atpūsties no darba, atnākt mierīgi pasēdēt, paklausīties mūziku, restartēties jaunām darba dienām,”

tā par koncertiem uz ezera saka ludzāniete Ināra, kura atzīst, lai arī Covid laikā ir jāievēro distance, brīvā dabā, ezera krastā viņa ar ģimeni jūtas daudz drošāk nekā lielā pilsētā.

Raivis, kurš atbraucis ciemojas pie vecākiem, uzskata, ka laikā, kad apkārt ir tik maz izklaides pasākumu, ideja organizēt koncertus uz plosta brīvā dabā ir sava veida atbilde pandēmijai.

“Mūzika ir spēcīgāka un apvieno visus pat pandēmijas laikā. Te vietas ir pietiekami, krasts ir pietiekami garš. Es esmu bijis pagājušajā koncertā, kad uzstājās Isnaudas pagasta folkloras kopa. Es nevarēju uz to neaizbraukt.”

Ludzas novada Tūrisma informācijas centra vadītāja Līga Kondrāte atklāj, ka koncerti uz plosta ezerā tika organizēti tieši tāpēc, lai atrastu iespēju rīkot pasākumus, pēc kuriem pēdējo mēnešu laikā cilvēki ir tik noilgojušies. Droši vien tāpēc Mazā  Ludzas ezera krastos ir sanācis tik daudz tautas.

“Pilnīgi atklāti varam teikt, ka šo situāciju pamudināja Covid laiks, kad mēs nedrīkstējām pulcēties ne kultūras namos, ne arī parka  estrādē, un tad mēs izdomājām, ka ļoti skaisti būtu, ka vakarā saulrieta laikā cilvēki varēti, sēdot ezera krastā kopā ar savu ģimeni, vai kompāniju  vienkārši klausīties mūziku. Tā, manuprāt, ir ļoti īpaša šīs vasaras esence. Tas mums ir izdevies, visu jūliju ir šie koncerti.” 

Līga Kondrāte ir pārliecināta – laikā, kad tūrisma nozarei iestājušies ne tie labākie laiki, ir jāmainās, jāmeklē jaunas, interesantas idejas, kas  priecēs gan vietējos iedzīvotājus, gan arī tūristus no citiem Latvijas novadiem un arī Baltijas valstīm.

“Ludza ir ezeru galvaspilsēta Latvijā. Nav vairs nevienas pilsētas, kur pilsētas robežās būtu veseli pieci ezeri.

Mēs esam lepni par to un nepārtraukti domājam kā izmantot mūsu resursu. Ludzā mēs vairāk domājam par to, ka tūristam caur ezeru likt uztvert Ludzu ar viņas īpašo šarmu.”

Koka plosts, uz kura šovasar sestdienas vakaros tiek rīkoti koncerti tiek izmantots arī citās dienās. Kā stāsta uzņēmuma “Atpūta Ludzā” īpašnieks Dagnis Tihovskis, izbraucienu pa Mazo Ludzas ezeru uz plosta ir iecienījuši daudzi pilsētas viesi. 

“Tas ir muzikālais plosts kopā ar Tihovsku ģimeni. Mēs braucam pa Mazo Ludzas ezeru ar plostu. Uz tā var ietilpt līdz 20 personām un mēs ar ģimeni muzicējam tajā laikā, kad tūristi izbauda skaistos skatus no Ludzas Mazā ezera, kas paveras uz pilsētu. Ar katru gadu pakalpojuma pieprasījums aug. Ļoti daudzas grupas brauc no Igaunijas, zina to plosta pievienoto vērtību.”

Ciemojoties Ludzā var izbaudīt arī aktīvākus ūdenstūrisma veidus. Turpina Dagnis Tihovskis.

“Top trijniekā mūsu uzņēmumā  ir  peldošā māja ar pirti Līdumnieku ezerā, ūdensmotocikls, kam patīk asākas izjūtas un arī Muzikālais plosts Ludzā. Bet tam visam paralēli ir arī sup dēļi, kajaki ar kuriem pa upēm var braukt, atpūtas laivas makšķerniekiem. Un ir arī mazāks plosts, kur var svinēt dzimšanas dienas vai arī makšķerēt.

Parasti tūrisma sezonas laikā Ludzu vien apmeklē ap 40 tūkstošiem tūristu. Diemžēl šogad ceļotāju skaits ir sarucis uz pusi, tāpēc katrs novads, katrs uzņēmējs cenšas izdomāt aizvien jaunus veidus, kā pie sevis atvilināt tūristus. Bet jau šo sestdien uz plosta Mazajā Ludzas ezerā muzicēs Ņukšu folkloras kopa “Rīkšova”.