Sēlijā - Ilūkstes novada Pilskalnes pagastā dabas liegums „Pilskalnes Siguldiņa” aicina tūristus izbaudīt dabas krāšņumu, pirmatnīgumu un ielejas varenumu - dižkokokus, senu teiku apvītos  ezerus, pilskalnus, vēstures atstātās liecības - aizsargbūves – blindāžas un cilvēku roku darinājumus – koka skulptūras, kurās iedzīvojas Annas Brigaderes pasakas „Sprīdītis" varoņi.  To,  cik skaista ir „Mazā Pilskalnes Siguldiņa”  jau vairākus gadus ceļotājiem stāsta un rāda šīs vietas gide - Pilskalnes iedzīvotāja, ko vietējie iedzīvotāji dēvē par „labo gariņu” un lielu savas vietas patrioti, kurai šis darbs ir sirdslieta. 

Smaidīga, laipna un tik ļoti savu darbu mīloša ceļotājus „Pilskalnes Siguldiņā” sagaida Marija Juhna, stāstīt viņai ir daudz ko, jo pati ir šejienes iedzīvotāja.

„Es te strādāju gan par gidi, gan par kasieri, gan labiekārtošanas speciālisti. „Pilskalnes Siguldiņai” savs šarms, te ir daudz skaistu vietu, ezeru, kas savā starpā ar upīti ir savienoti. Daudz arī atpūtas vietu, kur var pasēdēt, atpūsties un baudīt dabu.”

Protams, tūrisma nozarē Covida ietekme ir atstājusi savas pēdas, tomēr cilvēki brauc baudīt krāšņo dabu, tas nav liegts, stāsta Marija Juhna.

„Tagad gan darba dienās ceļotāju ir maz - 3 līdz 4 mašīnas, bet lielākais skaits ir brīvdienās, pat 25 līdz 30 mašīnas. Brauc no visas Latvijas - Jēkabpils, Rīgas, Līvāniem, Daugavpils, no Vācijas bija kompānija atbraukusi. Kad nebija Covid mūsu parku apmeklēja ap 5000 ceļotāju, pērn bija mazāk, robežas bija ciet, cerams, ka šogad būs labāk. Mums ir arī vairākas takas, ko izstaigāt. Cilvēkiem tas patīk un tas ir labs sportiņš. Te ir kalni, lejas, daudz pakāpienu.”

Ceļotājs Jorens Plūksnis ar ģimeni ir no Siguldas - tās lielās.

„Gribas novērtēt šīs līdzības. Jau 30. gados šis nosaukums ir piešķirts šim apvidum, tad droši vien tas ir ļoti iespaidīgi, cik mēs arī esam apskatījuši fotogrāfijās.”

Gidei Marijai Juhnai Ilūkstes novada Pilskalne blakus „Mazajai Siguldiņai” ir dzīvesvieta, un skaisto te viņa jūt ikdienu un labprāt dalās, rāda un stāsta par šo vietu.

„Mēs esam ar lielo Siguldu ļoti līdzīgi, mums ir kalni, lejas, tur ir Gauja, pie mums sava upīte un ezeri, protams, mums nav alu, taču ir blindāžas. Mums ir četras takas un četras iespējas”

Ģimenēm ar bērniem protams visiecienītākā ir Sprīdīša taka, kur savu dzīvi vada Annas Brigaderes radītie pasaku varoņi - iemūžināti koka skulptūru tēlos, ar aizrautību stāsta Marija Juhna.

„Gan pamāte, gan pats Sprīdītis un sivēntiņi, kurus viņš ganīja. Ir Sprīdīša māsa, vecmāmiņa, Vēja māte un četri brāļi vēji.”

Bet nelielajā „Pilskalnes Siguldiņas” ezerā acu skatu priecē gulbju pāris, Marija Juhna ar interesi gaida, cik tad šogad būs kupla šī saime.

„Pie mums katru gadu te dzīvo gulbju ģimenīte, un vienu gadu tiem bija pat 9 bērni, tad gan ļoti skaisti bija te.” 

Marija Juhna gaida ceļotājus uz Siguldas mazo māsu - „Pilskalnes Siguldiņu”, jo katra tikšanās ir jaunas emocijas un arī jauns skats uz sev tik tuvo un mīļo Mazo Ilūkstes novada Siguldiņu.