Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) rektors Guntars Prānis pirmdien, 15. aprīlī, paziņojis par atkāpšanos no amata. Publiskajā paziņojumā viņš uzsver, ka palikšana rektora amatā pēc notikušā akadēmijā apgrūtināšot akadēmijas darbu.

Pēc Latvijas Televīzijas raidījuma “Kultūršoks” sižeta, kurā tika publicētas vairākas studenšu liecības par atsevišķu Mūzikas akadēmijas pasniedzēju iespējamu seksuālu uzmākšanos studentēm, akadēmijas padome pieprasīja rektora atkāpšanos, – Prānis atteicās atkāpties. Tagad tomēr pieņemts lēmums atkāpties.

Paziņojumā, skaidrojot savu lēmumu, Guntars Prānis norāda, ka septiņu gadu garumā ir “dedzis par to, lai Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija būtu vieta, kurā ikvienam izkopt savu talantu, un akadēmijā iegūtā izglītība būtu fundamentāls pamats profesionālās karjeras tālākai izaugsmei.”

Viņa vērtējumā, skandāls, kurā ierauta akadēmija, ir ticis izmantots, lai, aizbildinoties ar rūpēm par studentēm, iespējami tendenciozā veidā atbrīvotos no akadēmijas vadības, apsūdzot viņu bezdarbībā. Prānis pauž, ka viņš un viņa komanda ir nekavējoši darījuši visu, lai šo situāciju risinātu pēc būtības, tāpēc “tādu netaisnību un sevis nomelnošanu nekad nebūtu varējis iedomāties”.

Prānis gan piekrīt, ka viņam jāsadarbojas un redz, ka “liela daļa no tiem, no kuriem ir atkarīga viņa iespēja realizēt savas ieceres, ir vērsta uz populismu un klaji ārišķīgām nodevām savam elektorātam, kas ir totāli graujoši JVLMA reputācijai un kolektīvu sašķeļoši”.

Tāpēc esot nonākts strupceļā, kur viņš saprot, ka “šādos apstākļos palikšana rektora amatā tikai apgrūtinās akadēmijas darbu”, un, “ņemot vērā Padomes un ministres attieksmi, neredz ceļu, kā šī varētu izrādīties veiksmīga, uz izvirzīto mērķu īstenošanu orientēta sadarbība atbilstoši JVLMA interesēm.”

Arī sarunā ar Latvijas Radio, Prānis izsakās līdzīgi, atzīstot, ka Mūzikas akadēmijas šķīrējtiesas lēmums, proti, ka akadēmijas padomes prasība par rektora atcelšanu no amata ir vērtējama kā prettiesiska, ir bijis ļoti svarīgs, lai rektors apzinātos, ka visu darījis godprātīgi.