“Latvijā drošības situācija ir tikpat stabila un līdzvērtīga tai, kāda ir citās NATO dalībvalstīs, kuras NErobežojas ar krieviju, piemēram, Spānijā, Francijā vai Itālijā,” – ar šādu paziņojumu sabiedrībai nākuši klajā Nacionālie bruņotie spēki (NBS).

NBS atzīst, ka informatīvajā telpā pēdējā laikā izskanējušas dažādu avotu tendenciozas spekulācijas par iespējamu apdraudējuma pieaugumu Eiropā, tostarp Latvijā, taču tās jāvērtē kritiski. Bruņoto spēku vadība arī aicinājusi iedzīvotājus nedalīties tālāk ar šādiem apdraudējuma vēstījumiem, lai neatbalstītu Krievijas propagandas mašinēriju, kura mēģina sēt bailes par iespējamu uzbrukumu Latvijai vai citai NATO dalībvalstij.

Kā norāda Nacionālo bruņoto spēku majors, Zemessardzes štāba virsnieks un militārais analītiķis Jānis Slaidiņš, paziņojums ir atbilde uz visiem pēdējā laika notikumiem, jo sabiedrībai ir jāsaprot, ka Latvija ir NATO dalībvalsts, Latvijai šobrīd tiešu militāru draudu nav, un līdz ar to iedzīvotājiem vajadzētu uzmanīgāk attiekties pret šāda veida informāciju un neradīt paniku.

NATO stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārs uzsver, ka šobrīd informācijas telpā notiek divas paralēlas lietas. Viena ir Rietumu pasaules līderu un ekspertu diskusija par riskiem Eiropai gadījumā, ja nedarīs vairāk Ukrainas aizsardzībai. Taču paralēli arvien vairāk attīstās lielākoties Krievijas informācijas operācijas, kurās tiek mēģināts veidot vēstījumu, ka Krievija uzvarēs, Ukraina zaudēs, un tad Krievija uzbruks NATO, tostarp Baltijas valstīm.

Arī Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis no “Jaunās Vienotības” ir paudis, ka Latvijā varam justies droši, taču jāsaprot, ka dzīvojam hibrīdkara apstākļos.

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs uzsver, ka “šobrīd dzīvojam ārkārtīgi vētrainā un trauksmainā laikā,” un mēs redzam gan Krievijas agresiju Ukrainā, gan amatpersonas no NATO dalībvalstīm, kas atklāti šobrīd runā par to, ko, iespējams, nav runājušas jau vairāk nekā 30 gadus – kopš Aukstā kara beigām. Prezidents norāda, ka diskusija ir svarīga, tostarp arī NBS paziņojums, kas ir ne tikai pareizs, bet šobrīd kalpo kā viena no saziņas formām ar sabiedrību.

Viedokli izsaka politologs, Ģeopolitikas pētījumu centra direktors, Hārvarda universitātes (ASV) viespētnieks Māris Andžāns.