Ziemai neierasto laika apstākļu un siltā pavasara dēļ Baltijas jūras Rīgas līča piekrastē patlaban sastopams lielākais roņu mazuļu skaits pēdējos gados. Lai gan iedzīvotāji ļoti aktīvi vēršas Dabas aizsardzības pārvaldē ar lūgumu tos glābt un pārvietot, pārvalde atgādina, ka ronēniem palīdzība lielākoties nemaz nav nepieciešama. Palīdzība nepieciešama tikai bīstami savainotiem ronēniem. Skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas izglītības centra "Meža māja" vadītāja no Ķemeriem Agnese Balandiņa.

Šogad vērojama īpaši neveiksmīga sakritība: roņu mazuļu ir vairāk nekā jebkad un arī cilvēku liedagā ir vairāk nekā jebkad. Līdz ar to roņi cilvēkus (un otrādi) sastop daudz biežāk nekā to gribētos abām pusēm. Visticamāk. Bet ir jāzina, ka tie roņu mazulīši netiek izskaloti. Cilvēkiem bieži liekas, ka, līdzīgi kā vaļi, ronēni tiek izskaloti un ir bezpalīdzīgi. Bet ar roņiem ir citādi. Viņi krastā izrāpjas apzināti. Ar vienu vienīgu mērķi - mirīgi pagulēt un atpūsties, un tad, ja viss ir labi, atgriezties atpakaļ jūrā. Un šī vajadzīgā atpūta praktiski ir neiespējama pie esošā cilvēku daudzuma. Tāpēc mums ļoti bieži zvana cilvēki, kas ir satraukušies, ka roņi ir ļoti tālu no ūdens, dziļi kāpās uzlīduši. Bet viņu vienīgais mērķis ir mierīga atpūta. Un atpūta var ilgt no dažām stundām līdz pat dažām dienām. Labākais, ko var darīt, netraucēt. Un neiet tuvāk par 10 līdz 20 metriem. Jāzvana un jāmeklē palīdzība tikai tad, ja ronītis ir nopietni ievainots vai saslimis. Ar strutojošām actiņām vai cita kaite. To var ļoti skaidri redzēt. Visos pārējos gadījumos palīdzība ronīšiem nav nepieciešama. Mūsu pieredze liecina, ja viss ir labi, ronīši pēc atpūtas atgriežas atpakaļ jūrā.

Par suņiem. Vislabāk, ja suņu nebūtu liedagā. Bet ja ir, ļoti liels lūgums, tos turēt pavadā. Jo visi tie roņi, kuri tika pārvietoti un aizvesti uz zoodārzu, bija ar suņu kodumiem. Tas šogad ir vienīgais iemesls ronīšu aizvešanai projām no màjām, no liedaga. Lūgums - suņus turēt pavadā un arī bērniem neļaut tuvoties roņiem. Jo ronis, pat ja šķiet aizmidzis, un ir pavisam mierīgs, tāds balts un pūkains, ar smukām actiņām, ronis var iekost ļoti nopietni. Un to arī darīs, visticamāk - aizsargājoties. Nekādā gadījumā nevajag roņus aiztikt, bakstīt, un dzīt atpakaļ jūrā.