Gripas un citu vīrusu izraisītas slimības skar tik daudzus, ka aptiekās veidojas pacientu rindas un sāk aptrūkties konkrētu zāļu. Farmācijas nozares speciālisti norāda – šī ir tikai viena epizode problēmu virknē. Medikamentu deficīts jau vairākus gadus ir hroniska problēma visā Eiropā.
Aptiekās – rindas, bet farmaceitiem ierastos vai ārsta izrakstītos medikamentus nereti nākas aizvietot ar citiem, jo vajadzīgo zāļu vairs nav. Stāsta “Eiroaptieka” farmaceite Sandra Balode.
Par zāļu trūkumu liecina arī Latvijas Zāļu reģistra dati – trūkst, piemēram, noteiktu plaši lietotu antibiotiku un temperatūru pazeminošu līdzekļu. Zāļu valsts aģentūra informē, ka ir brīži, kad pieprasījums pārsniedz piegāžu apjomu, savukārt Latvijas nacionālās zāļu apgādes asociācijas valdes loceklis Jānis Lībķens norāda – šī problēma pastāv jau vairākus gadus.
Kā iesaka rīkoties valsts un ko valsts dara šādā situācijā? Zvanījām un jautājām Veselības ministrijas Farmācijas departamenta vadītājai Inesei Kauperei.
Viņa atgādināja, ka zāļu lieltirgotājiem par krājumiem katru dienu jāziņo Valsts zāļu aģentūrai. Viņu krājumus ikviens var redzēt arī aģentūras mājas lapā un pēc tam doties uz attiecīgo aptieku. Var arī gadīties, ka zāļu pie lieltirgotāja vairs nav, bet aptiekās vēl ir. Kaupere skaidro, ko darīt pircējam, ja aptiekā zāļu nav, bet tās ir vajadzīgas uzreiz nevis, piemēram, rīt vai pēc nedēļas.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X