Valdības solītie uzlabojumi onkoloģijā notiek pārāk lēni, tādēļ daudzi vēža pacienti tos nesagaida un nomirst. Lai pievērstu uzmanību lēnajam progresam onkoloģijas jomas pilnveidē un atgādinātu par vēža pacientu vajadzībām un onkoloģijai nepieciešamo finansējumu, Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība “Onkoalianse” šodien, 16. novembrī, laukumā netālu no Saeimas rīkoja informatīvu pasākumu “Laiks un vēzis negaida”.

Laiks ir svarīgs faktors vēža diagnostikā un pēc tam – arī ārstēšanā: jo agrāk audzēju atklāj, jo lielākas cerības, ka cilvēks atlabs un dzīvos. Laika metaforu akcijas rīkotāji bija ietvēruši simboliskā vides objektā ar pulksteni, kas apstājies, tā uzsverot – ja runa ir par vēzi, kavēties nedrīkst. Tā kā visai nozarei finansējums ilgus gadus bijis nepietiekams, arī onkoloģijā uzkrājies daudz problēmu: garas rindas uz izmeklējumiem un ķīmijterapiju, nereti cilvēki spiesti vākt ziedojumus, lai saņemtu vajadzīgās zāles vai terapiju, nav uzsākta paliatīvās aprūpes mājās sniegšana utt. Par neskaitāmajām vajadzībām raisījās organizācijas pārstāves Evitas Zālītes-Grosas un Saeimas deputātes Līgas Kļaviņas no ZZS vārdu apmaiņa.

„Onkoalianses” pārstāve Irina Jaunuma savukārt norādīja, ka Onkoloģijas nozares attīstības plāns laika posmam no 2022. Līdz 2024. gadam un arī iepriekšējam plānošanas periodam bijuši vien formāli dokumenti, kuros nospraustie mērķi neesot sasniegti

Runājot ar „Onkoalianses” pārstāvjiem, Saeimas deputāte Ingrīda Circene no Jaunās Vienotības izteicās, ka pa maziem solīšiem situācija onkoloģijā tomēr uzlabojoties. Viņa norādīja arī uz katra paša atbildību.

Pulksteņu objektu „Onkoalianse” novietojusi pie Saimas tieši tagad, jo deputāti ķērušies pie budžeta likumprojekta skatīšanas. Veselība aprūpe ir viena no nākamā gada budžeta prioritātēm; tai papildus paredzēts piešķirt 275 miljonus eiro, daļu atvēlot arī onkoloģijai, tomēr ar to ir par maz, norādīja „Onkoalianses” pārstāvji.