Paliatīvās jeb pirmsnāves aprūpes pakalpojumi pacienta dzīvesvietā joprojām nav ieviesti. Tie visā valstī bija jānodrošina jau no 1. oktobra, taču pakalpojuma sniedzēju atlases konkursu pārsūdzēja un atcēla. Šobrīd tas izsludināts no jauna ar paplašinātu pretendentu loku katrā reģionā. Jaunais termiņš paredz, ka mobilās ārstu un citu speciālistu komandas būs pieejamas no 1. janvāra, norāda Nacionālajā veselības dienestā. Tikmēr pacientu organizācijas vērš uzmanību, ka bez ilgi solīto pakalpojumu kavēšanās, paliatīvās aprūpes sistēmā kopumā jāveic daudzi uzlabojumi.

Valsts apmaksātu hospisa jeb pirmsnāves aprūpes pakalpojumu mājās bija jāievieš jau oktobrī. Iepriekš izsludinātajā Paliatīvās aprūpes mobilās komandas pakalpojumu konkursā pieteicās 10 pretendenti un tika atlasīti četri no tiem. Ar iepriekš izraudzītajiem pakalpojuma sniedzējiem tika apturēta līgumu slēgšana. Patlaban izsludināts jauns konkurss, lai paliatīvo aprūpi mājās nodrošinātu no nākamā gada, stāsta Nacionālā veselības dienesta Ārstniecības pakalpojumu departamenta pārstāve Jūlija Voropajeva.

Iepirkumu uzraudzības birojs iepriekšējā konkursa rezultātu lēma atcelt, jo tas bija izsludināts atbilstoši pakalpojuma sniedzēju atlases nevis iepirkuma procedūras nosacījumiem, skaidro biroja vadītājs Artis Lapiņš.

Pakalpojuma mērķis ir atvieglot ciešanas pacientiem dzīves izskaņā. Tas ietver gan sociālo aprūpi, gan ergoterapeita aprūpi, gan ārsta veidotu aprūpes plānu, regulāras vizītes un pakalpojumus pie pacienta mājās. Pakalpojumā arī paredzētas konsultācijas pacientam un viņu tuviniekiem diennakts režīmā, psihosociālais atbalsts, kā arī apmācības tuviniekiem. Līdz šim pakalpojums pacientiem mājās sniegts tikai pilotprojektu veidā un atsevišķos reģionos. Tikmēr Paliatīvās aprūpes nodaļās šiem pacientiem uz gultas vietu jāgaida rindā ap pusotru mēnesi un bieži cilvēki šo aprūpes iespēju nesagaida. Latvijas onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības Onkoalianse pārstāve Olga Valciņa norāda, ka pakalpojumi top novēloti un kopējā sistēmā arvien ir daudz trūkumu.

Nacionālais veselības dienests lēš, ka gadā paliatīvās aprūpes pakalpojumu mājās saņems ap 2800 pacientu un tam atvēlētais finansējums ir ap 6,7 miljoni gadā.