Pēc vētras postījumiem Jaunpils pils jumts ir kritiskā stāvoklī, secina pils saimnieki un būveksperti. Jumtu sabojājusi lielgraudu krusa un cietuši arī logi, to rāmji un fasāde. Vētras nodarītie postījumi mājsaimniecībām un pašvaldības infrastruktūrai pašlaik aplēsti ap 11 miljonu eiro apmērā, bet tieši Jaunpils pilij nepieciešamais atbalsts vēl tiek aplēsts. Savukārt apmeklētājiem pagaidu režīmā pili cer atvērt jau šajās brīvdienās.

Jaunpils pils valdes locekle Kristīne Liepiņa 14. gadsimta nama bēniņos izrāda dakstiņu jumtu, kurš ar krusas gabaliem sacaurumots kā siets. Zem lielākiem caurumiem pils darbinieki salikuši spaiņus, lai mazinātu lietus ūdens noplūdes nokrišņu laikā. Objektu apsekojuši arī Būvniecības valsts kontroles biroja darbinieki, kas jumta stāvokli raksturojuši kā kritisku.

Jaunpils pils jumta simtgadīgie dakstiņi pagaidām tiks nostiprināti un apvilkti ar plēvi. Taču vētras sekas redzamas arī no pagalma. Izdauzīti 35 pils logi, daļa jau iestiklota, citviet šobrīd darbojas meistari. Tāpat krusa ir sabojājusi fasādes apmetumu un cietušas arī Dzirnavu ēkas, pils sēta un vārti, kā arī apstādījumi.

Liepiņa norāda, ka pirms pāris gadiem jumta remonts jau tika aktualizēts Tukuma novada pašvaldībā, bet finansējumu neatrada. Tolaik lēsa, ka tam būs vajadzīgi 5 miljoni eiro, un tagad vētras postījumi citām ēkas daļām un infrastruktūrai būs mērāmi vēl līdz miljonam eiro apmērā. Patlaban nepieciešamā atbalsta apmērs vēl pašvaldībā tiek apzināts, kā arī tas, cik liels atbalsts pilij būs vajadzīgs no vietvaras vai valsts un ko segs apdrošināšana.

Jaunpils pils teritorija šobrīd vēl ir norobežota ar sarkanu lenti un visur izvietoti aicinājumi neiet pie senā nama. Vienlaikus, lai pili daļēji varētu atvērt apmeklētājiem jau šajās brīvdienās, tiek veidoti pagaidu gājēju koka stalažu tuneļi ar jumtu. Savukārt 23.augustā Jaunpils pils laukumā noritēs labdarības koncerts "Ar mūziku pret vētru", lai vāktu naudu pils, baznīcas un mājsaimniecību atjaunošanai novadā.