Latviju tieši neietekmēs Somijas lēmums atstāt atvērtu tikai vienu robežšķērsošanas punktu uz Krievijas robežas, tomēr ir jābūt gataviem, ka Krievija varētu virzīt migrantu plūsmas uz robežu ar Latviju un Igauniju. – Tā uzsver pētnieks Māris Andžāns.

Arī Iekšlietu ministrijā norāda, ka lēmums ir saprotams, jo Somija šobrīd saskārusies ar izaicinājumu, ko Latvija piedzīvo jau vairāk nekā divus gadus.

Somijas premjerministrs Peteri Orpo trešdien paziņoja, ka tiks slēgti robežšķērsošanas punkti uz robežas ar Krieviju, izņemot vienu, vistālāk ziemeļos esošo Raja-Joseppi posteni.

Uz Krievijas robežas Somijai ir astoņi robežšķērsošanas punkti. Četri no tiem slēgti jau kopš pagājušās sestdienas, taču piektdien slēgs vēl trīs, kas būšot slēgti vismaz līdz 23. decembrim.

Tā ir reakcija uz pieaugošo nelegālo imigrantu skaitu, kas netraucēti ierodas no Krievijas. Iepriekš krievu robežsargi neļāva nelegālajiem imigrantiem bez atbilstošiem ceļošanas dokumentiem doties uz Somijas robežšķērsošanas punktiem.

“Somija ir saskārusies ar izaicinājumu, ko mēs piedzīvojam vairāk nekā divus gadus,” tā uzsver Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs. Viņš stāsta, ka pēdējās dienās nelegālās migrācijas spiediens uz Latvijas robežām ar Baltkrieviju un Krieviju ir mazinājies, taču netiek izslēgts, ka pēc kāda laika tas atkal pieaugs.

Kā skaidro Ģeopolitikas pētījumu centra direktors, Vidzemes augstskolas prorektors Māris Andžāns, Somijas lēmums ir atbilde uz acīmredzamu Krievijas apzinātu migrantu sūtīšanu uz robežu. Viņaprāt, Somija rīkojas adekvāti, tā sūtot skaidru signālu migrantiem un Krievijai.

"Uz Latviju tiešā veidā tas neatsauksies. Latvijai, pirmkārt, ir jādomā vairāk par savas robežas aizsardzību. Bet tas parāda to, ka Krievija ar Baltkrieviju koordinē savus pūliņus, respektīvi, šobrīd Latvija turpina saskarties ar migrantu plūsmu uz Latvijas–Baltkrievijas robežas, bet ir jāgaida arī šāda situācija uz robežas ar Krieviju. Krievija jau iepriekš virzījusi migrantus uz Norvēģiju, arī uz nu jau NATO dalībvalsti. Somija, Baltkrievija virzīs migrantu plūsmas uz robežas ar Poliju, Lietuvu un Latviju, un acīmredzot gan Latvijai, gan Igaunijai jābūt gatavai tam, ka migrantu plūsmas nāks pāri robežai ar Krieviju,"

Savukārt, runājot par ukraiņiem, Andžāns norāda, ka Krievijai šāda rīcība ir kā netiešs mērķis, proti, viens – ar migrantu sūtīšanu uz robežas Krievija atriebjas un kaitina vai provocē NATO valstis, Baltijas valstis, Poliju un Somiju, bet tajā pašā laikā mērķis ir arī apgrūtināt ukraiņu iekļūšanu Ukrainas okopētājās teritorijās caur Krieviju.