“Tā ir rokasgrāmata ikvienam, kurš vēlas vairāk uzzināt par bišu devumu un kā ar to rīkoties un pareizi pielietot cilvēkam,” tā saka viens no šīs grāmatas autoriem, Augšdaugavas novada biškopis ar vairāk nekā 40 gadu pieredzi dravā Guntars Melnis. Grāmatā “Bites-Medus-Cilvēki” apkopota  gan zinātniskā informācija par bišu produktiem, to sastāvu un vērtību, gan dzīves pieredzes receptes - kā izārstēt slimības, kļūt veselākiem,  stiprākiem un skaistākiem.

174 lappuses biezo, krāsaino un informācijas bagāto grāmatu ar nosaukumu “Bites - Medus – Cilvēki”, tās viens no autoriem - biškopis un biškopības labs pārzinātājs Guntars Melnis vēl tikai izņem no iepakojuma. Ja iepriekš šīs grāmatas saturs bija pieejams internetā, tad tagad jau taustāmā veidā.

“Sākotnēji tas bija projekts, pārrobežu projekts triju gadu garumā ar daudz un dažādiem pasākumiem. Un bija doma izveidot grāmatu ar receptēm kā pareizi lietot biškopības produktus."

Grāmata izdota 1000 eksemplāros, un paredzēta kā tāda rokasgrāmata ikvienam, kurš vēlas izmantot biškopības produktus.

“Septiņi produkti, ko esam iekļāvuši projektā - medus, propoliss, bišu maize, ziedputekšņi, peru pieniņš bišu vasks, bišu inde. Aprakstījām, izcēlām to fizikālās un ķīmiskās īpašības, kas vērtīgs tajos ir. Cik tie ir piesātināti ar dažādām vielām. Ja tikai medū  ir 436 dažādi ķīmiskie savienojumi. Tad varbūt arī mainīsies priekšstati par medu, ka tas nav cukurs, bet tajā ir daudz kas vairāk un katram ir liela ietekme uz cilvēka organismu. Ja, piemēram, tos pašus ziedputekšņus katrā ēdienreizē mēs pieliekam klāt, tad 100 grami ziedputekšņu palīdz sagremot un sadalīt 1 kilogramu 360 gramus pārtikas, tātad veicina gremošanu,” pāršķirstot grāmatas lappuses stāsta Guntars Melnis.

Grāmatas “Bites - Medus – Cilvēki” autori ir Baiba Tikuma un Guntars Melnis.  Guntaram attiecības ar bitēm veidojušās jau agrā bērnībā un pieredze darbā ar tām jau mērāmā vismaz četros gadu desmitos.

“Darba grāmatiņā man ir rakstīts, ka es 1978. gadā sāku strādāt Ādažu kolhozā par biškopja palīgu. Sanāk jau 44 gadi. Kad sāku pirmo reizi strādāt, es vēl biju 7. klasē. Tas bija sezonas darbs vasarā. Tad mani aizsūtīja mācīties uz Vecbebriem, prakses jau arī katru gadu bija kolhozā, un tur jau viss bija paredzēts, kur es iešu un strādāšu. Tas tā mērķtiecīgi arī tika  darīts.”

Faktiski bites Guntaru Melni, kuram  paša dravā šobrīd ir ap 70 bišu stropiem, pavada visu dzīves gājumu, un  tā ir sava dzīves skola.

“Var teikt, ka tā interese bija kopš bērnības. Bija vecaimātei bites, un viņai ļoti nepatika, ka es pa vakariem mēģināju līst pie bitēm, pie skrejas, bāzt pirkstus iekšā, jo man patika tā smarža, kas tur nāca ārā. Kad bites nogatavināja medu, tad tas mitrais, saldais, aromātiskais gaiss tika ventilēts ārā un man patika to ošņāt. Es biju maziņš, man bija kādi 4-5 gadi, un tad es mēģināju aizlavīties pie tiem stropiem, un saošņāties… Visus šos gadus tās bites ir nākušas līdzi. Tie ir dažādi posmi.

Viens posms, kad tev jāiemācās ar bitēm strādāt, tad tu iemācies ar tām sarunāties, tad tu saproti to produktu vērtību. Tagad es esmu tajā posmā, kad mācos saražot kvalitatīvus šos produktus.”

Savukārt cilvēkam, biškopības produktu patērētājam ir jāprot un jāzina kā tos pareizi lietot. Par to arī ir šī grāmata.

“Tā ir arī kosmētika, kā mēs rūpējamies par savu ādu, lai labāk augtu mati. Tādas ikdienišķas vienkāršas lietas, ko mēs paši mājās varam izdarīt. Ja mums sāp vēders vai zobi, vai vēl kādas ikdienišķas kaites, ne vienmēr uzreiz jādodas pie ģimenes ārsta, tad mēs varam izlīdzēties ar vienu vai otru lietu, kas mums ir pie rokas.”

Grāmata “Bites - Medus – Cilvēki” būs pieejama projekta dalībpašvaldību Augšdaugavas, Kandavas, Saldus un Preiļu  novadu bibliotēkās un arī virtuālā veidā internetvietnēs.