Brīvbodes darbojaskā lauksaimniecības preču un produktu ziedojumu un bezatlīdzības maiņas punkts. Tādējādi visu šo mēnesi iedzīvotājiem ir iespēja mainīties un dāvināt viens otram sēklas, stādus, stādāmo materiālu, kā arī ziemas krājumus, dot, neko neprasot pretī. Gurķu un tomāti stādi, pupiņas, sīpoli, dažādas sēklas, puķes, ko stādīt pavasara dobēs un dārzos, un pat pērnā gada marinētie gurķi vai skābētie kāposti tiek nesti uz šīm brīvdobēm un iet no rokas ikvienam, kam tie  nepieciešami. Tā nav akcija trūcīgajiem, bet pasākums ikvienam, saka tā rīkotāji. 

Uz Preiļu novada Aizkalnes Sabiedriskā centra durvīm piestiprināta lapa, uz kuras rakstīts, kas šobrīd atnests un tas, kas jau paņemts no šīs Lauku labumu bodes, vedot rādīt pirmo dienu rezultātus, stāsta centra vadītāja Ingrīda Kampāne:

“Ir arī tādas lietas, ko piedāvā, bet vēl nav atvestas, jo interesējas - vai ir vajadzība. Pagaidām tas ir tikai tāds neliels galdiņš, kas ir nolikts ar mūsu piedāvājumu. Bet vēl jau tikai akcijas pirmās dienas, un daudzi pat nav sapratuši. Daži domā, kas tas ir tikai trūcīgajiem cilvēkiem domāts.

Jebkurš var nākt un nest.

Te tāds mazumiņš- daži paprikas stādiņi, baklažāni, balkona tomāti, arī puķītes- krustainītes, pelargonija, un pat ģerānija- ausu puķe un pērnā gada gurķu sēklas.”

Šis tas no šīs Lauku labumu bodesarī paņemts jau pirmajā šīs akcijas dienā.

“Skābētus kāpostus paņēma, kas bija kādam palikuši mājās un kartupelīšus. To, ko uzreiz var likt galdā un lietot,” stāsta Ingrīda.

Lauku labumu brīvbodes Preiļu novadā notiek jau otro gadu, tās iniciators ir Viduslatgales pārnovadu fonds, ar domu pievērst laukos dzīvojošos labdarības idejai, stāsta fonda vadītāja Evija Gurgāne:

“Šķiet, ka cilvēki varbūt citreiz saka tā - ko tad es varu ziedot, ja man jau pašam nav naudas. Bet var taču ziedot to, kas ir, nenovērtējot ne naudas izteiksmē, ne nosakot cenu, ne arī īsti saprotot vai zinot to vērtību, kāda tai lietai ir. Tā arī dzima ideja par Lauku labumu brīvbodi. Īstenībā brīvbožu koncepts nav mūsu izdomāts, tādas brīvbodes notiek arī citur Latvijā, kur cilvēki var nest savas mantas un mainīties, vai vienkārši ņemt. Bet par cik mūsu novads ir tāds lauku apvidus, tad liekas, ka lauku labumi varētu būt tie, kas cilvēkiem ir. Pavasarī tie stādi, sēklas, stādāmais materiāls un varbūt arī ziemas krājumi, kas nav apēsti. Bet rudenī tas varētu būt tas, kas saaudzis uz lauka un ko nejaudā apēst.”

Pērn maijā un septembrīLauku labumu brīvbodēsiesaistījās ap 300 iedzīvotāji, stāsta Evija Gurgāne  - gan kā ziedotāji, gan kā labuma saņēmēji. Lauku labumu brīvbodes nav tikai stāsts par precēm un produktiem.

“Tas nav pasākums, kas domāts maznodrošinātajiem vai kādam, kam nebūtu, ko ēst. Te drīzāk otrādi. Ziedošana, mainīšanās, došana stiprina saites starp vienas kopienas ļaudīm.

Ka tu zini, kas kaimiņam ir vajadzīgs, kas pagastā vēl kādam cilvēkam vajadzīgs. Pērnā gada maijs arī to pierādīja, ka arī cilvēki savā starpā sāka vairāk kontaktēties.”

Šajā gadā Lauku labumu brīvbodesatvērās piecās Preiļu novada vietās, par to kā notiek reālā to darbība turpina stāstīt Evija Gurgāne:

“Tas nav veikals, kur no rīta ir pievedums, un visi skrien skatīties, kas ir pievests. Ir koordinators un ir telpas katrā no pagastiem, kurā to īsteno kāda no mūsu sadarbības partneriem- biedrībām. Koordinatori ir uzlikuši noteiktu laiku, kad viņi strādā un telefonu numuru, lai var ar viņu sazināties un sarunāt ko atnest vai uz maiņu paņemt.

Koordinators ir tas, kurš nevis tik daudz uzkrāj mantu, bet koordinē, lai tās nonāk pie tiem, kuriem tas nepieciešams.”

Pelēču pagastā Lauku labumu brīvbode tika izveidota turpat pie pagasta pārvaldes nama durvīm, Leontīnes kundze atnākusi to apskatīt pirmo reizi. Viņas prāt ideja laukos ir ļoti laba.

“Pagājušajā gadā te bija ļoti daudz sanests. Cilvēki mainās, te redz pupiņas atnestas, ievārījumu burkas. Par velti viss. Kā pērn, kad ābolu rudenī bija daudz, varēja atnest uz šejieni. Un paņemt ko vietā. Tikai jāstrādā, jāsēj, kaut kas jau izaug.”

Lauku labumu brīvbode Preiļu novadā Preiļos, Smelteros, Aizkalnē, Galēnos un Pelēčos darbosies līdz 31. Maijam.Šopavasar brīvbožu devīze – “Nesēdi mājās, ārā Pavasaris sauc!”, un tas nozīmē to, ka kamēr vīrusu vilnis ir noplacis, ir jāizmanto laiks un izdevība pulcēties un mainīties – ne tikai ar lauku labumiem, bet kā saka akcijas rīkotāji- arī ar idejām, kontaktiem, galu galā pozitīvo attieksmi un noskaņojumu.