Iespējas valsts ekonomikai vai ekonomikas pamatprincipu ignorēšana – tik pretrunīgi viedokļi izskan par valdības lēmumu atpirkt no zviedriem LMT un TET daļas. Valdība piekritusi, ka darījuma gatavošanā iesaistās valsts uzņēmumi „Latvenergo” un Latvijas valsts radio un televīzijas centrs. Ekonomikas ministrs arī minējis, ka no šodienas sāks meklēt starptautisku investoru.

Valdības akceptējusi plānu valstij pilnībā izpirkt uzņēmumu „Latvijas mobilais telefons” un „Tet” daļas no līdzīpašnieka zviedru uzņēmuma “Telia”. Jau agrāk šopavasar izplatījās neoficiāla informācija, ka šāds solis varētu izmaksāt aptuveni 550 – 600 miljonus eiro. Ne toreiz, ne šobrīd ekonomikas ministrs Viktors Valainis no Zaļo un zemnieku savienības iespējamā darījuma aptuveno summu neatklāj.

Pašlaik jauns lēmums ir, ka uzņēmums „Latvenergo” lēmis kopā ar Latvijas valsts Radio un televīzijas centru pārņemt no Ekonomikas ministrijas šo uzņēmumu akciju atpirkšanas procesa vadību.

„Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste, šim darījumam realizējoties, saskata iespēju attīstīt spēcīgu tehnoloģisku uzņēmumu, kas radītu risinājumus arī enerģētikas jomā. Tam piekrīt arī žurnālists Juuris Kaža – darījuma izdošanās pavērtu iespējas attīstīt inovāciju un izgudrojumu sadaļu.

Ideju valstij atpirkt LMT un Tet daļas atzinīgi novērtējis Latvijas Tirdzniecības rūpniecības kameras padomes loceklis un uzņēmējs Ģirts Rungainis. Tautsaimniecībai svarīgi, ka valsts kontrolē ir lieli uzņēmumi ar izšķirīgu lomu Latvijā arīdzan jau drošības tehnoloģiju un ražošanas attīstībā. Tāpat tas būtu pareizs solis, gatavojoties uzņēmumu LMT un Tet akciju kotēšanai biržā un starptautiska investora piesaistei.

Citās domās par iespējamo darījumu ir ekonomists Guntars Vītols. Viņš uzsver, ka šo uzņēmumu nonākšana 100% valsts rokās kropļotu konkurenci telekomunikāciju tirgū, tāpat jautājums, kas uzlabotos, valstij pārņemot visas šo uzņēmumu daļas.

Līdzīgi par valsts interesi izpirkt LMT un „Tet” daļas no Zviedrijas uzņēmuma “Telia” un kļūt par šo uzņēmumu vienīgo īpašnieku izteicies arī „Bite Latvija” ģenerāldirektors Mindaugs Rakausks, kurš to vērtē kā satraucošu signālu ārvalstu investoriem, jo valsts pārņemtu konkurētspējīgu nozari. Arī „Tele2” vadītājs Latvijā Valdis Vancovičs norādes uz apdraudējumiem konkurencei un norāda, ka Eiropā ir tikai ap 10 piemēru, kuros valstij pieder vairākums kādā no telekomunikāciju uzņēmumiem. Turklāt Latvijas valsts jau šobrīd ir vairākuma akcionārs abos uzņēmumos un katru gadu saņem ievērojamas dividendes.

Savukārt LMT vadītājs Juris Binde norāda uz izvirzīto izaugsmes attīstības iespējas aizsardzības jomā, lielākas investīcijas lietu interneta produktos un paplašināt eksportu.

Pašlaik pāragri prognozēt, vai LMT un „Tet” daļu atpirkšana piepildīsies – nav zināms, vai zviedru „Telia” tam piekritīs. „Latvenergo” vadītājs paudis cerību šo darījumu ar „Telia” noslēgt apmēram gada laikā. Patlaban arī nav atbildes, vai abu uzņēmumu akciju atpirkšana no zviedriem nozīmētu arī LMT un „Tet” apvienošanu.