Pērn Preiļos dzīvojošais deviņpadsmitgadīgais Rainers Džeriņš ir uzsācis makšķerēšanas gida pakalpojumu biznesu. Jaunietis atklāj, ka vēlas iemācīt šo arodu iesācējiem, bet jau zinošiem makšķerniekiem gida pavadībā atklāt jaunas copes vietas Latgalē. Preiļu novada pašvaldība Rainera ideju ir atbalstījusi finansiāli.

Rainers Džeriņš ir 19 gadus vecs, pašlaik mācās Lauksaimniecības Universitātes Veterinārās medicīnas fakultātē. Jaunietim ir vaļasprieks, un tā ir makšķerēšana.

“Savu pirmo zivi es noķēru trīs gadu vecumā. Tā bija līdaka. Ļoti iespējams, ka šis pirmais loms mani arī aizveda līdz tam, kur es esmu pašlaik. Es sāku makšķerēt ar parastu makšķeri, ķerot baltās zivis pie sevis laukos, dīķī. Tad jau vēlāk mans tētis un vectēvs sāka ņemt mani līdzi uz dažādiem ezeriem makšķerēt kopā ar viņiem. Tāpēc visdrīzāk, ka aizraušanās ar makšķerēšanu man ir iesākusies, tieši pateicoties manam tētim un vectēvam. Jau 12 gadu vecumā es sāku aizrauties ar spiningošanu.”

Rainers Džeriņš atklāj, ka Latgalē ir daudz ezeru, kuros var gūt labus lomus. Lai arī viņam pašam patīk zemledus makšķerēšana, mīļāka tomēr ir cope no laivas.

“Daudzu gadu laikā esmu izpētījis un rakstiski pārbaudījis potenciālās “zivīgākās” copes vietas.

Mans lielākais loms ir bijusi vairāk kā metru gara līdaka, ko es noķēru Feimaņu ezerā, tepat Latgalē. Tas ir viens no maniem mīļākajiem ezeriem un es uzskatu, ka tas ir diezgan bagāts ar zivīm. Taču tas vienmēr ir arī pārblīvēts ar makšķerniekiem un diemžēl liela daļu copētāju uz Feimaņu ezera, neievēro līdakas izmērus un patur sev lomā daudz mazizmēra līdaku. Runājot par Latgales ezeriem, jāatzīmē, ka te ir daudz labu ezeru, kas ir bagāti ar zivīm.”

Nu jau vairāku gadu garumā Raineram bijusi ir iespēja salīdzināt copi Latgalē un Latvijā ar makšķerēšanas īpatnībām citās valstīs.

“Esmu makšķerējis ne tikai Latvijas ezeros, bet arī Spānijā. Tādā upē kā Ebro. Tur es esmu makšķerējis samus, zandartus, Amerikas basu, kā arī karpas. Esmu copējis arī Igaunijā makšķernieku iecienītajā Peipusa ezerā. Tur esmu ķēris asarus, raudas un arī līdakas. Un vēl es esmu copējis Turcijā un Ēģiptē.”

Gadu gaitā uzlabojot savas makšķernieka prasmes, Rainers Džeriņš ir sapratis, ka ir gatavs dalīties ar zināšanām ar citiem un uzsākt savu biznesu.

“Nolēmu savu hobiju pārvērst biznesā. To uzsāku pērnā gada vasarā, piedaloties pašvaldības rīkotajā konkursā, kurā novads atbalsta savus jaunos uzņēmējus. Es piedāvāju makšķerēšanas ģida pakalpojumus  Latgales ezeros. Tas ir tā, ka es iepriekš vienojos ar klientu par konkrētu dienu, laiku un vietu, kur copēt. Konkrēta dienā es viņu sagaidu norunātajā vietā ar laivu  un ar visu nepieciešamo aprīkojumu, kas ir mani spiningi,  mani mānekļi un laiva ir aprīkota arī ar motoru un eholoti. Ja klients vēlas izmantot savu aprīkojumu, tad var arī tā.”

Runājot par nākotnes plāniem, jaunietis atzīst, ka turpinās attīstīt iesākto biznesu, taču tajā pašā laikā ir gatavs arī citiem izaicinājumiem.

“Man padomā ir dažādi plāni šī biznesa attīstībai. Kā, piemēram, to attīstīt arī pārējā Latvijas teritorijā un vēlāk arī ārpus Latvijas teritorijas, kā arī piesaistīt ārpus Latvijas dzīvojošus klientus.”

Preiļu novada pašvaldība, atbalstot savus gan jau strādājošos, gan jaunos uzņēmējus jau 11 gadus sniedz viņiem finansiālu atbalstu. Kā atklāj pašvaldības pārstāve Ineta Liepnece, aizvadītajā gadā par spīti pandēmijai, novadā tika saņemts rekordliels projekta ideju skaits, tostarp arī no novada jauniešiem.

“Pirmais solis ir sperts. Un nav jau teikts, ka viņiem visu mūžu ar šo biznesa ideju jādzīvo. Iegūstot iemaņas, prasmes un pieredzi, ir iespēja attīstīt šo biznesa ideju, lai tā pāraugtu citā biznesa idejā. Galvenais ir drosme uzsākt, riskēt, darīt, pieņemt lēmumus pašam un būt neatkarīgam.”

Pērn Preiļu novada pašvaldības izsludinātajā uzņēmēju atbalstam paredzētajā konkursā kopumā tika iesniegti 23 projektu pieteikumi, no kuriem astoņpadsmit tika apstiprināti. Atbalstīto projektu līdzfinansējuma summa sastādīja 36 tūkstošus eiro. Rainers Džeriņs savas idejas – “Makšķerēšanas gida pakalpojumu sniegšana”, īstenošanai saņēma 1700 eiro.