Vairāk kā 100 mākslinieces Annas Soltanes Romeres akvareļi un bagātīgs fotogrāfiju un rokrakstu klāsts, šādu Latvijai un Latgales kultūrvēsturei bagātīgu Romeru dzimtas dāvinājumu 2016. gadā saņēma Latgales kultūrvēstures muzejs Rēzeknē. Bet jau 6.septembrī ar mērķi iepazīstināt plašāku sabiedrību ar Janapoles Romeru dzimtu un tās atstāto mantojumu Rēzeknē notiks starptautiska konference un izstādes atklāšana „Atgriešanās. Janapoles Romeru mantojums”.

Netālu no Rēzeknes, Janapoles ciemā šobrīd maz kas liecina par kādreiz te dzīvojošiem muižniekiem. No pamatīgiem sarkaniem ķieģeļiem mūrētais pagrabs teju ir vienīgais liecinieks, ka te kādreiz trīs paaudzēs ir dzīvojusi Poļu muižkungu Romeru dzimta.

„No 1811.gada, kad viens no Romeru dzimtas iegādājās šīs zemes un muižu, un te dzīvojušas trīs paaudzes, līdz 1941.gadam, kad aizbrauca prom pēdējais īpašnieks, un tad viss tika nacionalizēts,” stāsta  Latgales kultūrvēstures muzeja mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure.

Šobrīd Janapolē ir gaužām maz liecību par te kādreiz valdošo muižkungu godību - divus hektārus plašs parks, un divas muižas ēkas, gan viens, gan otrs pamatīgi cietis padomju gados.

„Lūk, tās ēkas, kas tika uzskatītas par Romeru dzimtas muižas neatņemamu sastāvdaļu, ir avārijas stāvoklī  – sienas izdrupušas, akmeņi arī.

Tālāk jau ir uzņēmējdarbības sektors, kolhoza laikā te bija daudz tehnikas, angāri sacelti. Tad mēs varam tik iedomāties, kas bija tālāk, jo liela daļa muižas ēku ir vienkārši nojauktas. Līdzīgi arī parks. Mēs izgājām cauri diviem hektāriem parka, bet Romeru dzimtai piederēja desmitiem hektāru liels parks. Tie lielie dižkoki – ozoli, liepas, oši ir lielā parka sastāvdaļa. Tas viss [apbūve] notika kolhoza laikā, kad kultūrvēsturiskās vērtības nebija cieņā. Domāju, ka liela daļa parka tika izmantoti kokmateriālos vai vienkārši malkā,” stāsta Rēzeknes novada Griškānu pagasta priekšsēdētājs Jānis Aleksāns.

Pēdējā gada laikā tieši parks, pateicoties vietējās pašvaldības aktivitātēm, no aizaugušas izgāztuves ir kļuvis par muižnieku cienīgu parku. "Manā izpratnē tas ir liels kultūrvēsturiskais mantojums, kas ir palicis no Romeru dzimtas,” tā J.Aleksāns.

Šajās šobrīd avārijas stāvoklī esošajās ēkās savulaik tika radīti mākslas šedevri, jo tieši ar to bija pazīstama Romeru dzimta, un spilgtākā tās pārstāve Anna Soltana Romera, kuras darbi kā nozīmīgs Romeru dzimtas dāvinājums šobrīd ir atgriezušies mājās. 6.septembrī Latgales kultūrvēstures muzejā notiks Annas Soltenas Romeras  darbu izstādes atklāšana, kā arī norisināsies starptautiska konference par Janapoles Romeru mantojumu.

„Romeru dzimtā ir ļoti daudz mākslinieku. Un mēs lepojamies ar vienu no šiem māksliniekiem - Annu Soltani-Romeri, kura ir ieprecējusies romeru dzimtā.

Un izstādē būs redzami tieši viņas akvareļi, jo viņa pārsvarā gleznoja akvareļus, un viņas senču galerija, ko viņa pārzīmējusi tādā miniatūrā formā. Tas arī būs redzams izstādē,” stāsta muzeja pārstāve Inese Dundure.

Līdz ar starptautisko konferenci un izstādi plašāka sabiedrība Latvijā tiks iepazīstināta ar unikālo dzimtu un viņu mantojumu, kā arī iezīmēs aizsākumu turpmākiem starptautiskiem projektiem un pētījumiem par Janapoles Romeriem.