Jau sešdesmito gadu pašreizējo Rēzeknes Tautas teātri vieno kopradīšanas prieks un radoša darbošanās ārpus ierastajiem ikdienas darbiem. Savas jubilejas šim kolektīvam patīk svinēt kopā ar skatītājiem un domubiedriem, arī aizvadītajā sestdienā savu dzimšanas dienu „Man jau 60” viņi atzīmēja ar pirmizrādi komēdijai latgaliešu valodā „Dzymtuo zeme”, kas tiek dēvēta arī par Latgales “Skroderdienām”. Kopš 1973. gadā teātri un teātra studiju vada Māra Zaļaiskalns, kuras vadībā iestudētas daudzas valsts mērogā skanējumu ieguvušus izrādes. Tradicionāli šī pirmizrāde iezīmē arī jubilejas sezonas noslēgumu.

Zīmīgi, ka, nebūdama latgaliete, režisore Māra Zaļaiskalns savos darbos nereti atklāj Latgales ļaudis un izceļ latgalisko. Te vēl jāpiebilst, ka Ontona Rupaiņa pirms vairāk nekā 100 gadiem sarakstītā luga, komēdija “Dzymtuo zeme” Māras vadībā tika iestudēta arī 1990. gadā, un savulaik tas bijusi viens no šī kolektīva spilgtākajiem darbiem, kas dažādos Latvijas novados izrādīts vairāk nekā 50 reizes. Nu tā ieguvusi vēl vienu, jaunu skanējumu.

“Man liekas, ja izrāde ir pabeigta, tad tā ir mirusi. Vienmēr ir kāda vieta, kas atkal ir no jauna, kas attīstās, man nepatīk rezultatīvas izrādes,” tā saka Māra Zaļaiskalns.

Rēzeknes Tautas teātris ik gadu Latvijas amatierteātru iestudējumu skatē “Gada izrāde 2018” par saviem iestudējumiem saņem atzinības, gan par labāko izrādi, gan režiju un scenogrāfiju. Tā, piemēram, šogad tas atzīts par labāko nominācijā “Gada iestudējums bērniem un jauniešiem”, izrāde - “Ačgārnās pasakas čemodānā”. Te jāpiebilst, ka liels nopelns ir tieši režisorei, kuras darbi neskaitāmas balvas un atzinības gan vietējā, gan starptautiskā mērogā.

“Man liekas, ka pats galvenais amatierteātrī ir tas, ka šo dažādo cilvēku profesijas var papildināt šī teātra māksla, un viņi ir daudz brīvāki un laimīgāki savā profesijā. Teātris attīsta fantāziju, iztēli. Ne velti ir tā saucamā drāmas terapija, kad tu vari izdzīvot vai izspēlēt kādu lomu un tev paliek vieglāk. ”

Kā jau ierasts amatierteātros, tā aktieri ir dažādu profesiju un vecuma pārstāvji ar dažādām dzīves pieredzēm un redzējumu. Aktieris Aldis Leidums Rēzeknes Tautas teātrī ienācis, kad viņam bija vien 15 gadi, tad kādu brīdi studiju gados izrādēs nepiedalījies, bet nu jau atkal aptuveni divdesmit gadus paralēli ikdienas darbiem un dažādu publisku pasākumu vadīšanai aktīvi piedalās Rēzeknes Tautas teātra iestudējumos.

“Tā ir tāda mana radošā un romantiskā dvēsele. Kādam tā varētu būt dzeja, kādam kaut kāda cita mākslinieciska izpausme, bet tai jebkurā gadījumā ir jābūt saistītai ar mākslu.”

Viens no jaunākajiem šī amatierteātra aktieriem, gan gados, gan darbošanās ilguma ziņā, ir Jānis Pampe, kurš kopumā teātrī spēlē jau no 7 gadu vecuma.

“Māra man pateica vienu ļoti svarīgu lietu – klausīties un dzirdēt, skatīties un redzēt. Pie Māras ir tā, ka gatava te tev nav nekā.. Viņa iedod tādu variantu, tādu variantu un ceturtais ir tavs variants. Principā ir tā, ka tad, kad tu pats to sāc laist caur sevi, tad ir pilnīgi citādāk.”
Skolotāja Vija Dikule Rēzeknes Tautas teātrī ir jau 40 gadus un tāpat kā ikkatrs manis uzrunātais aktieris ļoti atzinīgi vērtē režisores devumu un profesionalitāti.

“Tikai pateicoties Mārai, mēs, konkrēti arī es, esmu teātrī, jo tas kā viņa strādā nav viegli, bet ir interesanti. Un tas rezultāts dažreiz pašiem aktieriem ir pārsteidzošs, jo mēģinājuma procesā mēs ne īpaši redzam to pieturu, kurā nokļūsim braucot šajā autobusā.”

Komēdija latgaliešu valodā „Dzymtā zeme” Rēzeknes kultūras namā būs skatāma arī šonedēļ, 23. maijā plkst. 18.00. Savukārt Pats Rēzeknes Tautas teātris ir pietuvojies savas 60. sezonas izskaņai un nu var gatavoties jaunai!