Sākot ar prieku un atbalstu, līdz pat saukļiem par vandālismu un priekšteču zaimošanu. Tā Rīgas domes lēmumu pārzāģēt „Sūnu ciema zēnu” autora Andreja Upīša pieminekli sociālajās platformās vērtē sabiedrība. Karstajās diskusijās nav vienaldzīgi arī dažādu nozaru speciālisti pašvaldības lēmumu gan atbalstot, gan asi kritizējot.

Pirms pusotra gada Rīgas Pieminekļu padome atbalstīja pie Kongresu nama esošās vairākus metrus augstās Andreja Upīša bronzas skulptūras demontāžu. Galvenais iemels – tā traucētu Rīgas Filharmonijas būvniecībā. Turklāt Upīts bijis ne tikai rakstnieks, arī aktīvs padomju varas pārstāvis, 1940. gadā lūdzot Padomju Savienību uzņemt Latviju tās sastāvā. Šo atšķirīgo dabu dēļ Rīgas domes deputātam, tēlniekam Ivaram Drullem radusies ideja vairāk nekā 40 gadus veco pieminekli pārzāģēt uz pusēm.

Viņa priekšlikumu šonedēļ atbalstīja arī dome. Taču sociālajās platformās līdz ar labiem vārdiem, ir ļoti daudz arī kritikas un pārmetumu. Malā nestāv arī nozares speciālisti. Piemēram, Latvijas Radio raidījumā Kultūras Rondo mākslas kritiķis Vilnis Vējš teica, ka patlaban šajā jautājumā iestājies trakums. Viņš uzskata, ka, pieminekli sazāģējot, mākslas darbu iznīcinās. Bet pat asus vārdus Drulles idejai velta tēlnieks, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Gļebs Panteļejevs.

Savukārt viņa kolēģis, profesors Andris Teikmanis sociālajā platformā "Facebook" nenoliedz, ka varētu būt tāds mākslas darbs, kurš atspoguļotu Andreja Upīša dualitāti. Tajā pat laikā viņš saskata tajā autortiesību pārkāpuma risku, vienlaikus pieļaujot, ja tēlnieka autortiesību mantinieki piekrīt šādai transformācijai, tad tā juridiski top iespējama.

Deputāts Ivars Drulle norāda, ka viņa ideju atbalstījusi pieminekļa autortiesību mantiniece, bijusī kultūras ministre Kārina Pētersone, kura Latvijas Radio atzīst, ka lēmums nebija viegls.

Ideja pieņemama šķiet arī vēsturniekam Mārtiņam Mintauram, kurš norāda, ka būtu veids, kā sabiedrībai atgādināt par sašķelto un pretrunīgo vēsturi.

Drulle lēš, ka sazāģēto Upīša pieminekli pusgada laikā varētu novietot, piemēram, Grīziņkalna parkā.