Lai arī joprojām daļa jauniešu no Latvijas un arī no Latgales dodas mācīties, strādāt un arī dzīvot uz lielākām pilsētām vai ārzemēm, notiek arī pretējs process. Tam piemērs ir Rozīšu ģimenes lēmums ne tikai pārvākties no Rīgas uz dzīvi Latgalē, bet arī sakārtojot degradēto teritoriju Balvu novada Kubulos, attīstot te savu biznesu. 

Balvu novada Kubuli. Neliels ciemats vien piecu kilometru attālumā no Balviem. Kubuli savā laikā atradās blakus dzelzceļam un te Balvu stacijā apstājās vilcieni ar dažādām kravām, kas tikai izvietotas speciāli tam paredzētās noliktavās.

Izrādot 4 ha lielo rūpniecisko teritoriju, ar nosaukumu „Škladi", rīdziniece Inta Rozīte uzsver –  viņas ģimene nolēmusi te attīstīt savu biznesu un pārvākties no Rīgas uz laukiem.    

„Tas pateicoties vīram. Viņš ir dzimis un audzis Balvos. Mēs nolēmām visa ģimene iet vīram līdzi, jo viņš jau iepriekš bija iegādājies šo te teritoriju Kubulos.

Šo teritoriju pašvaldība izlika izsolē. Vīrs te saskatīja potenciālu

un iegādājās šo degradēto teritoriju ar domu attīstīt te industriālo parku. Jau ir iekārtots sulu cehs kā ražošana.

Šogad diezgan laba ābolu raža. Pie mums jau brauc no Madonas, Gulbenes, Alēksnes, visa Balvu novada . Šogad bija pat no Igaunijas atbraukuši spiest sulas.”

Rozīšu apsaimniekojamā teritorija ir diezgan liela un vietas pietiek dažādu ideju īstenošanai, tāpēc pirms trim gadiem Inta Rozīte par spīti paziņu teiktajam, ka tādos tālos Latgales laukos nekas nesanāks, nolēma šeit uzsākt biznesu.

„Tad, kad es pieslēdzos, es sapratu, ka te ir ļoti laba vieta tieši atpūti, koncertiem, kultūras pasākumiem. Pērn mēs attīstījām lāzertagu. Uzcēlām divas arēnas. Viena āra arēna, kas ir aiz muguras un viena ir telpu arēna. Šogad mēs paplašinājāmies un uztaisījām velonomas punktu. ”

Divstāvu ēka, kur kādreiz atradās noliktavu kantoris jau tikusi pie jaunajiem logiem, apkures, darbi rit otrajā ēkas stāvā, kur plānots izmitināt gan tūristus, gan izklaides pasākumu apmeklētājus.

„Šeit savā laikā bija sapulču zāle. Sākotnēji mums tā doma bija, ka arī šo telpu vajag restaurēt un uztaisīt sarīkojumu telpu. Bet tad plāni mainījās un tagad viss otrais stāvs mums būs paredzēts cilvēku izmitināšanai.”

Jāpiebilst, ka dzelzceļa Viļakā – Gulbene sliedes jau labu laiku kā tikušas demontētas, un tagad pa šo ceļu ierīkots starptautiskais velomaršruts. Inta Rozīte stāsta, ka jau pašlaik izdodas piesaistīt velotūristus, kuriem nepieciešama vieta, kur paēst un atpūsties. Jau tagad „Škladi” kā tūrisma pakalpojuma sniedzējs, ir ieguvis kvalitātes zīmi “Gājējam draudzīgs” (“Hiker-friendly”), ko piešķir biedrība “Lauku ceļotājs”.  

„Mēs sapratām, ka Kubuli ir ļoti izdevīgi no lokācijas viedokļa, jo starp Gulbeni un Viļaku nav absolūti nekā, kur velotūristam piestāt. To pašu telefonu uzlādēt.

Pēdējais, ko mēs uztaisījām, tā ir ēdināšana – izbraukuma „busiņu”.

Pērn, kad bija lāzertags, tad ļoti daudzi prasīja, ka pēc aktīvās skriešanas gribas ko arī uzkost. Mēs sapratām, ka tas ir šogad jāattīsta.”

Pašlaik Rozīšu ģimene raujas starp Rīgu un Latgali. Taču šo situāciju lemts atrisināt tuvākā gada laikā. Pašlaik Inta smejoties atzīst, ka viņi uz Latgali brauc strādāt, bet uz Rīgu atpūsties.

 „Esam pieci cilvēki un suns. Trīs bērni. Vecākajai meitai – 16, puikam 11, un mazajam puikam 1,8 gadi. Tad, kad viņi ir laukos, viņi nesēž tik daudz telefonos, jo mēs viņus nodarbinām. Kad bērns ir nodarbināts, viņam absolūti nav interese sēdēt telefonā. Tā, protams, ir arī kopā būšana.

Mēs ar saviem darbiem cenšamies rādīt bērniem piemēru, ka ne no kā var uztaisīt pievienoto vērtību tādai teritorijai. Domāju, ka drīz vien pašiem būs prieks braukt uz šejieni un lepoties ar to, ko mēs esam paveikuši savām rokām.”

Jau tuvākā gada laikā Rozīšu saime plāno pārcelties uz Balvu novada Vīksnas pagastu, kur jau tiek renovēta ģimenes galvas  Dzintara Rozīša dzimtas māja.

Rozīši ir  ģimene, ar savu stāstu par uzdrīkstēšanos dibināt uzņēmumu Latgalē, pieņemt dzīves izaicinājumus, un būt iedrošinājuma avots pārējiem, kuri ir pārdomās vai šaubu mākti.