Visrudākajā gadalaikā, kad lapu zelts iekrāsojas visdažādākajās rudens nokrāsās, Daugavpils foto māksliniece Valija Platace aicina ielūkoties no dabas apveltīto rudo cilvēku portretos. Fotoizstāde ar nosaukumu “Rudie” šobrīd aplūkojama Latgales Centrālajā bibliotēkā.

“Šie portreti ir ļoti uzrunājoši, pie katra gribas pakavēties, pētīt noskaņas, kas ir katrā cilvēkā, mēģināt uzminēt vai pafantazēt, kas katra no šī cilvēka dzīvē ir noticis, kāds ir bijis viņa dzīves gājums,” par izstādi stāsta Latgales Centrālās bibliotēkas pārstāve Inga Gedžūne.

Katrs no šiem cilvēkiem foto izstādes “Rudie”  autorei - māksliniecei Valijai Platacei ir īpašs, par katru savs stāsts. Ideja iemūžināt rudmatainus cilvēkus nākusi pēc meitiņas piedzimšanas. Tieši tad Valija, kas pati ir rudmate, pamanīja rudajos īpašu skaistumu.

“Kādreiz es ļoti kautrējos no tā visa,  un rudums man ir ļoti sāpējis. Un kad man piedzima meita, man ļoti daudzi teica, cik tev skaista ruda meitiņa! Un es uzzināju, cik patiesībā daudziem cilvēkiem rudie patīk. Bērnībā, ja godīgi, es nekad neesmu dzirdējusi, ka rudais kādam var patikt. Jo vairāk par to runāsim, jo lielāka iespējamība, ka cilvēks nemuks pats no sevis.”

Būtībā caur šo  foto izstādi „Rudie” Valija Platace lauž stereotipus, un iespējams izstādes apmeklētājiem nāks klāt kādas jaunas atklāsmes sevī.

“Šie cilvēki ir īpaši. Skatoties uz šo košo matu rotu, ko daba šiem cilvēkiem ir devusi, īpaši rudenī, cilvēks kvēlo, mirdz un, uzlūkojot šīs fotogrāfijas, gribas smaidīt,” piebilst Inga Gedžūne.

Iesākto darbu Valija Platace vēlas turpināt kā ilgtermiņa projektu.

“Tas būs mans mūža lielais projekts, es nezinu, cik būs šo fotogrāfiju, tas iespējams būs interneta projekta veidā, bet tas būs ilgstošs. Daudzu gadu garumā fotografēšu rudos cilvēkus,” atklāj foto māksliniece.

Šobrīd Valijas Plataces fotogrāfiju izstādi  “Rudie” var apskatīt Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā līdz 31.oktobrim.