Palielināt nodokļus darījumiem ar Krieviju līdz 90%, kamēr turpinās tās izvērstais iebrukums Ukrainā. Šādu vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju atbalstītu iniciatīvu gatavojas nodot sagatavošanai Saeimas Budžeta komisijā. Iecerei par iespējami plašu biznesa saišu saraušanu ar agresorvalsti ir arī politisks atbalsts Saeimā un valdībā.

Fonds "Uzņēmēji mieram" decembrī pieteica kolektīvo iniciatīvu. Tās mērķis ir panākt, lai visiem maksājumiem uz "melnajā sarakstā" jeb sankcijām pakļautajām jurisdikcijām, ieskaitot Krieviju, piemērotu 90% uzņēmuma ienākuma nodokli Krievijā reģistrētiem saņēmējiem. Pašlaik nodoklis ir 20%. Vēl rosināts atcelt izņēmumu par nodokļa nepiemērošanu maksājumiem par preču piegādēm. Kā arī, kamēr turpinās karadarbība Ukrainā, būtu jāaptur Valsts ieņēmumu dienesta tiesības atbrīvot no Uzņēmumu ienākumu nodokļa ieturēšanas.

„Jebkāda tirdzniecība ar Krieviju šobrīd veicina to, ka Ukrainā nokrīt jauna raķete, iebrauc jauns tanks. Kopš esam atguvuši neatkarību, maksāt Krievijai, lai tā var okupēt citu valsti, arī viens eiro ir par daudz,” norāda fonda „Uzņēmēji mieram” pārstāvis Kristofs Blaus.

Portālā "Manabalss.lv" iniciatīvas iesniegšanai Saeimā nepieciešamos 10 tūkstošus parakstu savāca vien pāris nedēļās, kas arī pierāda šī jautājuma aktualitāti. Šim redzējumam atbalsts ir gan ministrijās, gan Saeimā. Jebkura veida sadarbība veicina arī sankciju apiešanas riskus, piekrīt Ārlietu ministrijā. Šo domāšanu un ētiku uzsver arī koalīcijas apņemšanās mēneša laikā virzīt likuma izmaiņas Krievijas un Baltkrievijas graudu importa, bet gan ne tranzīta, izbeigšanai Latvijā. Tā pēc tikšanās ar Valsts prezidentu uzsvēra premjere Evika Siliņa no „Jaunās Vienotības".

Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā mudinājumi uzņēmējiem aiziet prom no tās tirgus nav bijuši pietiekami. Tomēr tam ir arī pamatojums, atzīst Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis.

Saeima par uzņēmēju organizācijas virzītās iniciatīvas nodošanu turpmākai izstrādei Saeimas Budžeta komisijā lems jau šajā ceturtdienā.