Iespējams pavērsiens Rēzeknes valstspilsētas domes atlaišanas jautājumā. Vietvaras budžeta pieņemšana un stabilizācijas programma tikusi kavēta, bet pašlaik pašvaldība ir rīcībspējīga un vairākus mēnešus ilgusī rīvēšanās ar pašvaldību un valsts finanses pārraugošajām ministrijām nav pamatots pašvaldības atlaišanai.

Tā argumentē Saeimas Juridiskais birojs un tam piekrīt arī Latvijas pašvaldību savienība. Saeimas deputātiem vēl būs jālemj par rīcību Rēzeknes domes atlaišanas jautājumā, taču Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vairākums pirms pirmā lasījuma likumprojektu neatbalstīja.

Pērn pastiprinātu uzmanību pievērsa Rēzeknes valstspilsētas domes budžeta iespējām neatbilstošajam vairāku miljonu eiro aizņēmumam rekreācijas centra būves pabeigšanai. Budžeta problēmu dēļ radās jautājums par pašvaldības pamatfunkciju izpildi, sākās publiskas pārrunas par nepieciešamību pašvaldībai aizņemties 5 miljonus eiro no Valsts kases. Finanšu ministrija izvirzīja prasības Rēzeknes budžeta stabilizēšanai un izdevumu mazināšanai. Rēzeknes domes koalīcijas vairākums kādu laiku boikotēja sēdes un sekoja lēmums par Rēzeknes mēra Aleksandra Bartaševiča atbrīvošanu no amata.

Šopavasar šos pienākumus uzticēja viņa partijas "Kopā Latvijai" biedram Aleksejam Stecam. Pašvaldību darbu pārraugošā ministrija ilgstoši gatavoja Rēzeknes domes atlaišanas likumprojektu, lai domi līdz nākamajām vēlēšanām aizstātu ar pagaidu administratoriem. Šo plānu uz Saeimu virzīja valdība.

Tomēr laiks ir gājis un notikumi virzījušies citā gultnē. Dome ir rīcībspējīga, sanāk uz sēdēm, budžets ir stabilizēts, argumentēja Rēzeknes domes tagadējais vadītājs Aleksejs Stecs. Un izpildīti arī Valsts kases nosacījumi, apliecina Finanšu ministrijas Pašvaldību finansiālās darbības uzraudzības un analīzes nodaļas pārstāve Baiba Tīsenkopfa.

Pašvaldības atlaišana ir reta prakse arī Latvijā un to jāspēj juridiski pamatot, norādīja Saeimas Juridiskā biroja eksperts Edvīns Danovskis. Lielā daļā likumprojekta anotācijas atspoguļota sarakste starp Rēzeknes pašvaldību un ministrijām par jau minētajām problēmām budžeta procesā, taču termiņu kavēšana neesot iegansts visas domes atlaišanai. Ja Rēzeknes domi atlaidīs, ticami, ka tās pārstāvji vērsīsies Satversmes tiesā. Tādā gadījumā paredzami riski valstij zaudēt, norādīja Danovskis.

Pret Rēzeknes pašvaldības atlaišanu ir arī Latvijas pašvaldību savienības padomnieks juridiskajos jautājumos Dāvids Valters.

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija divos identiskos balsojumos Rēzeknes domes atlaišanas likumprojektu pirms pirmā lasījuma Saeimā neatbalstīja. Komisijas vadītājs pie frakcijām nepiederošais Oļegs Burovs gan to aizstāvēja, atgādinot par sarunām ar domes pārstāvjiem vizītē Rēzeknē, bet uz situācijas izmaiņām norādīja deputāts Māris Sprindžuks no „Apvienotā saraksta”.

Likumprojektu Saeimas plenārsēdē pirmajā lasījumā būs jāizvērtē nākamās nedēļas ceturtdienā. Saeimas frakcijām lūgts izrunāt šodien pārspriestos argumentus, taču no komisijā spriestā secināms, ka Saeimas vairākums likumprojektu varētu noraidīt.