Vai jau gada otrajā pusē par zālēm maksāsim mazāk? Medikamentu pieejamības uzlabošanas plāna ieceres izstrādās līdz vasarai un ir labas iespējas recepšu medikamentu cenas samazināt par 15 līdz 20%. To vislabāk izjutīs seniori un cilvēki ar hroniskām slimībām. Tā Saeimas komisiju kopsēdē izteicās Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis. Vienlaikus par pievienotās vērtības nodokļa pazemināšanu zālēm varētu lemt ne ātrāk kā pirms 2025. gada.

Latvijā medikamenti ir dārgāki nekā citās Baltijas valstīs gan uzcenojuma, gan arī augstākas pievienotās vērtības nodokļa likmes dēļ. Latvijā ir spēkā 12% PVN likme medikamentiem, Igaunijā - 9%, bet Lietuvā - 5% kompensējamiem medikamentiem, bet pārējām zālēm – 21%. PVN recepšu zālēm varētu pārskatīt kontekstā ar citu nodokļu izmaiņām. Plašākus risinājumus zāļu pieejamības uzlabošanai Veselības ministrija gatavos jau ātrāk.

Latvijā medikamentu lieltirgotavu un aptieku uzcenojumam nav fiksēts maksimums, kāds tas ir noteikts, piemēram, Lietuvā. To plānots pārskatīt – uzcenojuma sistēmas izmaiņas gatavos līdz jūlijam, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas un Sabiedrības veselības apakškomisijas deputātiem klāstīja Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis.

Veselības resorā šogad paredzēti papildu vēl 30 miljoni eiro kompensējamo medikamentu saraksta papildināšanai un kompensāciju izmaksāšanai.

Līdztekus zāļu izmaksu pārskatīšanai izskan norādes par citām risināmām problēmām zāļu pieejamības noturēšanai attālākos reģionos un farmaceitu atalgojuma celšanu.

Pagaidām Veselības ministrijas ziņojumā konkrētu aprēķinu un uzcenojuma ierobežojumu piedāvājumu vēl nav. Plāna ieceres atbalsta Farmaceitu un Aptieku biedrības, taču daļa nozares gatavojas aizstāvēt zāļu piecenojuma aprēķinus. Tajā skaitā par zāļu krājumu uzturēšanu, kas ir arī valsts drošības jautājums, uzsvēra Latvijas Farmaceitu aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.

Veselības ministrijas ieskatā, zāļu pieejamības uzlabošanas plāna ieviešana jau šā gada otrajā pusē ļautu recepšu medikamentu cenas samazināt par 15 līdz 20%. Tas vairotu arī Latvijas iedzīvotāju paļāvību veselības aprūpes sistēmai. Konkrētākas plāna aprises atspoguļos lēmumi izmaiņas daudzos normatīvajos aktos, kuru izstrāde turpināsies līdz jūlijam.