Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija skatīja likumprojektu par bērnu un jauniešu izglītošanu valsts aizsardzībā. Lai skaidri noteiktu, kā bērni un jaunieši tiek izglītoti valsts aizsardzībā.
Aizsardzības ministrija likumprojekta anotācijā prognozē, ka brīdī, kad valsts aizsardzības mācība kļūs par obligāti apgūstamu mācību priekšmetu, izglītojamo skaits vienā mācību gadā veidos līdz 34 000 bērnu un jauniešu. Valsts aizsardzības mācībā tiks izglītoti 10. un 11.klašu, kā arī profesionālās izglītības iestāžu otrā un trešā kursa audzēkņi.
Uzklausām Aizsardzības ministrijas parlamentāro sekretāru Mārtiņu Staķi, Latvijas Skautu un gaidu centrālās organizācijas valdes priekšsēdētāju Agniju Jansoni un Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputātu Ainaru Latkovski (Jaunā Vienotība).
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (3)
“Armijas miera laika darba rezultāti nav tik taustāmi, kā kara laikā. Miera laika darba rezultāti nav arī tūliņ redzami un ir grūti novērtējami. Lai miera laikā paceltu armijas spēkus, ir vajadzīgs strādāt nepārtraukti vairākus gadus un tad vēl tikai pēc vairākiem parādīsies šī darba augļi. Izjaukt un iznīcināt reiz iesākto sistemātisko armijas audzināšanu, disciplīnu un apmācību ir daudz vieglāki. Vienā gadā var izjaukt vairāku gadu sekmīgu darbu, bet arī tas būs jūtams tikai pēc dažiem gadiem. Tamdēļ miera laika izbūves dari ir jāved ļoti apdomīgi un neapdomātus eksperimentus nedrīkst pielaist.”
Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis Latvijas radio1 intervijā apzināti vai neapzināti (izrādot savu nekompetenti) maldināja sabiedrību apgalvojot, ka
“obligātais dienests ir neiespējams, jo visus nevar iesaukt”
To viņš pamatoja ar , ka visus Latvijas jauniešus nav iespējams iesaukt. Kas protams ir taisnība, bet kurš pret to iebilst! Pat PSRS armijai nekad vairāk par 93% neizdevās iesaukt, Igaunijai apmēram tiek iesaukti ap 70%, bet Lietuvā ap 30% (% ļoti aptuveni). No tā var skaidri un nepārprotami secināt, ka obligātais dienests neparedz “VISU” jauniešu iesaukumu!!! Iesaucaumo procents ir atkarīgs no tiem izvirzītajiem kritērijiem, atvieglojumiem, nepieciešamības un pieejamā budžeta.
Veids, kā jaunieši tiek iesaukti obligātajā dienestā arī dažāds. Piemēram Lietuvā Obligātais militārais dienests tiek komplektēts motivējot jauniešus pieteikties BRĪVPRĀTĪGI, plānoto iztrūkstošo daļu papildinot piespiedu kārtā, veicot izlozi. Cik man zināms, tad Lietuvā kopš atjaunots Obligātais militārais dienestā, sešu gadu laikā, gadā iesaucot virs 3000 jauniešu vēl neviens nav iesaukts piespiedu kārtā!!! Arī Latvijā šī Lietuvas metode un veids būtu piemērojams.
Nākošais šī deputāta apgalvojums vispār neuztur nekādu kritiku:
“VAM (Valsts aizsardzības mācība skolās) ir desmit reizes lētāks par Obligāto militāro dienestu”.
Tas protams ir pieņēmums un diezvai balstās uz precīziem aprēķiniem, bet varētu būt arī tuvu patiesībai. Tāpat kā apgalvojumi:
“VAM ir divdesmit reizes lētāks par zemessargu” un
“VAM ir simts reizes lētāks par profesionālā dienesta karavīru”,,
Tad ko, atsakāmies no Zemessardzes un profesionālā dienesta un pārejam pilnībā uz VAM!!!
ES savienības regulas aizliedz nepilngadīgos apmācīt ar kaujas ieročiem, kā arī militārām prasmēm. Līdz ar to pēc VAM programmas mūsu skolnieki apgūs prasmes iekurt ugunskuru, sasiet mezglus, neapmaldīties mežā un krīzes gadījumā sakravāt čemodānu un doties bēgļa gaitās. Varbūt godājamam deputāta kungam un AM ierēdņiem šķiet, ka tas ir gana pietiekami, lai jebkurš naidnieks no mums baidītos, bet vai tā būs man māc stipras šaubas.
P.S. Skumji, ka no valsts puses tiek ignorēta pilsoniskā iniciatīva – Skauti un gaidas, kuriem nācās visu šo laiku konkurēt ar samērā dāsni finansēto “Jaunsardzi”. Tai pat laikā pamatlietās skauti un gaidas apguva to pašu, ko jaunsargi.
"“Armijas miera laika darba rezultāti nav tik taustāmi, kā kara laikā. Miera laika darba rezultāti nav arī tūliņ redzami un ir grūti novērtējami." Neesmu Normunda Berga fans, bet nesen redzēju apmēram šādu viņa tvītu "Tas ir tāpat kā ar armiju, vai tad mums tā nav vajadzīga, ja nav tūlītējas atdeves? Cik ienaidniekus šodien nošāvāt?"
"Skumji, ka no valsts puses tiek ignorēta pilsoniskā iniciatīva – Skauti un gaidas, kuriem nācās visu šo laiku konkurēt ar samērā dāsni finansēto “Jaunsardzi”. " Skautu/gaidu pārstāve izteicās, ka pilsonis vispirms mēģinās risināt konfliktu mierpilni. Man tas atgādina Zeļenski - "lai karš beigtos, ir vienkārši jāpārstāj šaut". Izrādās, ka tā tomēr nenotiek.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!
Draugiem.lv Facebook Twitter