Saeimas deputāti šodien, 20. septembrī, saistībā ar izmaiņām koalīcijā no Saeimas priekšsēdētāja amata atsauca Edvardu Smiltēnu no „Apvienotā saraksta”. Zaļo un zemnieku savienība pēc koalīcijas partneru noraidošiem balsojumiem nākamā Saeimas spīkera amatam Gunāra Kūtra vietā virza deputāti, kādreizējo Carnikavas novada domes vadītāju Daigu Mieriņu. Koalīcijas partneri ir pārliecināti – šie notikumi koalīcijas stabilitāti neietekmēšot.

Raidījuma skanēšanas laikā kļuva zināms, ka ar 55 balsīm par Saeimas priekšsēdētāju ievēlēta Daiga Mieriņa.

Līdzšinējā Saeimas priekšsēdētāja „Apvienotā saraksta” pārstāvja Edvarda Smiltēna atsaukšana no amata līdz ar koalīcijas izmaiņām bija gaidāma. Arī viņš atzina, ka šāds lēmums ir daļa no parlamentārās demokrātijas.

Dienas turpinājumā „Jaunā Vienotība” un „Progresīvie” trīs balsojumos noraidīja Zaļo un zemnieku savienības virzīto Gunāra Kūtra kandidatūru Saeimas priekšsēža amatam. Pēc viņa kandidatūras izbalsošanas ZZS Saeimas spīkera amatam piedāvāja deputātes Daigas Mieriņas kandidatūru, kuru atbalsta koalīcijas partneri un arī daļa opozīcijas.

„Jaunās Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Edmunds Jurēvics norāda, ka šī bija politiķu reakcija uz Kūtra izteikumiem par gatavību apspriesties arī ar apsūdzētiem un notiesātiem personāžiem un vēlāko taisnošanos.

Nav tā, ka ZZS nezināja par sagaidāmo balsojumu par Kūtra kandidatūru, piebilda „Progresīvo” pārstāve Antoņina Ņenaševa. Šī situācija nevarētu būt iegansts turpmākām politiskām domstarpībām.

Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanu norise ne pēc ZZS piedāvātā pirmā scenārija neradīšot sarežģījumus, apstiprināja arī pašreizējais ZZS Saeimas frakcijas vadītājs ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

Viedokli izsaka Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docente, politoloģe Lelde Metla-Rozentāle.