Latvijas Dabas fonds aicina Latvijas iedzīvotājus jau šajā nedēļas nogalē piedalīties akcijā "Latvija meklē gaiļbiksītes".

Latvijas Dabas fonda pārstāve Liene Brizga-Kalniņa norāda, ka akcija tiek rīkota ar mērķi, lai varētu noteikt, kāda ir Latvijā sugas izplatība un stāvoklis.

"Gaiļbiksītēm ir divi ziedu veidi, kas atšķiras pēc putekšņlapu izmēra. Svarīgi, lai abi veidi - L un S tips - būtu līdzsvarā, tas norāda, ka ir laba ģenētiskā daudzveidība konkrētajā gaiļbiksīšu augšanas vietā," skaidro Brizga Kalniņa. "Pētnieki var izvērtēt tipu īpatsvaru un veikt plašākus secinājumus par dabas situāciju kopumā plašāk. Tas ļauj izpētīt, kā klājas citiem zālaugiem un apputeksnētājiem."

Gaiļbiksīšu skaitīšana notiek mājaslapā gailbiksite.lv. Šī ir Igaunijas Dabas fonda uzsākta iniciatīva, kurai šogad pievienojusies arī Latvija. Mājaslapā var iepazīt, kāds ir L un kāds S tipa zieds.

Tiem, kas vēlas iesaistīties akcijā, lūgums saskaitīt 100 puķes, norādot, kurš tips tas ir. To var darīt jebkurā gaiļbiksīšu ziedēšanas vietā pļavā un laukā, izņemot dārzus un pagalmus. Mājaslapā būs jānorāda atrašanās vietā kartē, jāsaskaita ziedi, jānofotografē pāris bildes no atradnes un jāsniedz īsi dati par sevi.

Akcija turpināsies tik ilgi, cik zied gaiļbiksītes!

Pēc saskaitīšanas atrastās gaiļbiksītes drīkst salasīt tējai, jo kā stāsta farmaceite, farmācijas doktore Vija Eniņa, gaiļbiksīšu ziedu tēja labi darbojas kā organisma nomierinātājs, kā līdzeklis, kas palīdz justies labāk, mazina spazmas, palīdz stresa gadījumos.

Bet var vākt arī gaiļbiksīšu lapas pēc ziedēšanas, tajās būs vairāk askorbīnskābes nekā pašlaik, tas ir brīnišķīgs askorbīnskābes avots pie salātiem, vai arī var izkaltēt un izmantot ziemā kā dabisko askorbīnskābes un citu vērtīgu dabas vielu koncentrātu.

Eniņa arī skaidro, ka var vākt arī sakneņus, kas ir brīnišķīgs līdzeklis pret klepu. Saknes gan var vākt vēlu rudenī vai agrā pavasarī.

"Vienīgais, vācot nevajadzētu pļavu noplūkt pliku, lai paliek arī kukainīšiem un daba var atjaunoties," aicina Eniņa.

Ja grib dzert svaigu ziedu tēju jau tagad, jāatceras, ka ziediņi jāņem vairāk, nekā izkaltētie.