Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija 16.septembrī galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus nodokļu un nodevu likumā, kas paredz, ka iesniegumus Valsts ieņēmumu dienestam (VID) nodokļu administrēšanas jautājumos varēs iesniegt tikai, izmantojot elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). Izmaiņas stāsies spēka no 2022.gada. Izmaiņas attieksies uz uzņēmējiem un saimnieciskās darbības veicējiem.

Valsts ieņēmumu dienesta vadītāja Ieva Jaunzeme raidījumā Pēcpusdiena norāda, ka arvien samazinās to cilvēku skaits, kas deklarācijas iesniedz papīrā formātā, tie varētu būt 5% ir fiziskās personas, kas izmanto šādu iespēju

"Iet ļoti mazumā, bet vēl joprojām ir cilvēki, kas nāk pie mums pat uz biroju un sēž un pilda papīrā," atzīst Ieva Jaunzeme.

Tajā pašā laikā viņa norāda, ka Covid laiks ir parādījis, ka mēs esam ļoti spējīgi izmantot elektroniskos pakalpojumus, jo "mēs esam sasnieguši tikpat cilvēkus kā līdz šim, neskaitoties uz to, ka birojs bija slēgts".

"Šobrīd ir īstais brīdis pāriet no vārdiem pie darbiem. Digitalizācija tas nav vārds, tā ir realitāte, un Covid laiks to ir parādījis. Ja mums nebūtu EDS, tad mēs nebūtu sasnieguši cilvēkus. Tāpēc šobrīd ir tas brīdis ar 2022. gadu, lai vai mēs varam sagatavoties, abas puses,

jo ir cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, nedzirdīgi, neredzīgi cilvēki. Mēs varēsim pielāgot savas sistēmas un arī savs apkalpošanas modeļus. Tiešām esmu pārliecināta, ka visi varēs savus pakalpojums saņemts un mūs sasniegt," paredzētās izmaiņas saziņai ar VID raksturo Jaunzeme.

Viņa neslēpj, ka VID būtu vēlējies, lai gaidāmas izmaiņas skartu visus, ne tikai saimnieciskās darbības veicējus. 

"Saimnieciskās darbības veicēji tiešām jau tagad lielākā daļa mūs sasniedz un to dara, tādēļ neredzu lielas bažas. Es domāju, ka tur bija zināma tāda neizpratne gadījumos, kad  mēs runājam it kā par fizisku personu, tai pašā laikā par saimnieciskās darbības veicēju. Tā kā tiešām domāja, ka saimnieciskās darbības veicēji, juridiskas personas, jau nu gan ir spējīgi sasniegt un to arī dara," pārliecināta Jaunzeme.

Kādas izmaiņas apstiprinātas un kāpēc tās neattiecas uz fiziskām personām, kas iesniedz deklarācijas VID, skaidro Saeimas deputāte Ilze Indriksone (Nacionālā apvienība).