Trīs Maltas vidusskolas 10. klases skolnieces jau otro gadu darbojas pašu dibinātajā skolēnu mācību uzņēmumā. Šogad meitenes ražo pasaulē populāru produktu – epoksīda rotaslietas. Auskari un citi aksesuāri tiek izgatavoti, izmantojot epoksīda sveķu liešanas metodi.

Šogad par Rēzeknes novada labāko skolēnu mācību uzņēmumu atzīts Maltas vidusskolas uzņēmums “D.K. A.” Trīs, 10. klases meitenes Daniela Paplavska, Amanda Afanasjeva un Jekaterina Vančenko priekšstatu par  biznesa pasauli sāka veidot pērn, kad realizēja savu pirmo biznesa ideju. Par to vairāk stāsta Amanda.

“Pērn mēs uzzinājām, ka ir tāda iespēja atvērt skolēnu mācību uzņēmumu. Mēs pieteicāmies. Ideju, ko ražot bija daudz, bet mēs izvēlējāmies ņemt kaut ko vieglāku, jo tas taču bija pirmais gads - ja nu kas nesanāks. Mēs ražojām slaimi rotaļlietas bērniem. Tolaik tās bija populāras.”

Šajā mācību gadā meitenes sākušas izgatavot rotaslietas no epoksīda sveķiem.

“Epoksīda sveķi ir tāda masa, šķidrums, no kā taisa arī rotaslietas. Tas ir caurspīdīgs un tur var pievienot dažādus augus, uzliet virsū sveķu kārtu un pēc dažām dienām,kad tas viss sacietēs,  sanāks skaistas rotaslietas.

Mēs taisām gan auskarus, gan kuloniņus ķēdītēm, gan arī pašu ķēdīti. Šobrīd mēs savu produkciju pārdodam instagram, mums ir savs konts un tur var ar mums sazināties. Pavasarī būs Cits Bazārs, un visdrīzāk, ka mēs  tur piedalīsimies.”   

Amanda stāsta, ka izgatavot rotaslietas izrādījies diezgan sarežģīts process.

“Tas izrādījās ne tik viegli kā mums šķita sākuma. Mums bija daudz mēģinājumu. Sākumā nekas nesanāca. Varētu padoties jau sākumā, ja jau nesanāk tad nesanāk, bet mēs izlēmām, ka turpināsim līdz tam laikam, kamēr būs rezultāts.”   

Meitenes dzīvo Maltas novada Pušas pagastā un viņu izveidotajam skolēnu mācību uzņēmumam pretī nākusi arī vietēja pagasta pārvalde, iedalot meitenēm telpas, kur var darboties. Daniela stāsta, ka izrādījies ražošanai ir arī savas blaknes.

“Mēs agrāk domājām, ka varēsim rotaslietas taisīt mājās, bet epoksīda sveķiem ir ļoti īpaša smarža var pat teikt, ka tā ir toksiska. Tāpēc mums atvēlēja telpu un mēs tur arī darbojamies. Ar maskām un cimdiem.”   

Meitenes atklāj, ka divus gadus darbojoties skolēnu mācību uzņēmumā un gatavojot gan rotaļlietas bērniem, gan rotaslietas, viņas nonākušas pie secinājuma, ka bizness ir sarežģīta lieta un Daniela atzīst, ka diez vai gribētu ar to nodarboties, esot pieaugusi. Savukārt Amanda pieļauj iespēju, ka iegūtā pieredze un zināšanas var kalpot par sava veida stimulu nākotnē tomēr pievērsties uzņēmējdarbībai.

“Es vēl neesmu izvēlējusies profesiju, tas varētu būt arī bizness. Esmu vēl tikai meklējumos, bet es pieļauju iespēju, ka man kādreiz varētu būt savs bizness. Protams, tā ir pieredze. Peļņu mēs neieguvām. Bet tas bija ļoti interesants projekts un mēs jau pirmajā gadā tikām Citā Bazārā. Tur ļoti patika un tāpēc mēs arī turpinām.”

Maltas vidusskolas skolēnu mācību uzņēmumu mentore Maija Hartmane, uzsver, ka pārceļot tirdzniecību uz interneta vidi, jauniešiem papildus bija jāapgūst arī e-komercijas principi.

“Skolēnu mācību uzņēmuma mērķis ir attīstīt jauniešos uzņēmējdarbības prasmes, tieši caur darīšanu.  Mācību gada laikā skolēni ģenerē idejas, ražo produktus, apgūst pārdošanas mārketinga iemaņas. Mēs ne tikai pārvaldām skolēnu mācību uzņēmumus, mēs organizējam dažādus pasākumus gan jaunajiem uzņēmējiem, gan skolēniem. Tie ir pieredzes apmaiņas braucieni, tās ir neformālās apmācības”

Rēzeknes novadā šogad ir izveidoti 14 skolēnu mācību uzņēmumi un 4 no tiem - tieši Maltas vidusskolā. Skolēnu mācību uzņēmums “D.K. A.”, kur darbojas Amanda, Daniela un Jekaterina šogad atzīts par labāko skolēnu mācību uzņēmumu novadā un ir ieguvis Jaunatnes gada balvu 2020.