Eiropas Savienībā (ES) 20.maijā stājies spēkā aizliegums tirgot mentola cigaretes. Aizliegums tirgot aromatizētas cigaretes un tabakas produktus tika pieņemts jau 2016.gadā, taču produktiem, kuru daļa tirgū ir vairāk par 3%, piemēram, mentola cigaretēm līdz šim bija piemēroti atvieglojumi. Mentola cigarešu aizliegums ir daļa no ES jaunās tabakas izstrādājumu direktīvas, kas tika pieņemta 2014.gadā.

Jaunās izmaiņas skaidro Inese Vaidere, Eiropas Parlamenta deputāte, kura darbojas arī vides un sabiedrības veselības komitejā.

Slimību profilakses kontroles centra sabiedrības veselības analītiķe Una Mārtinsone skaidro, ka saskaņā ar jaunākajiem Slimību profilakses un kontroles centra pētījumu datiem, Latvijā ir samazinājusies smēķēšana gan pieaugušo, gan jauniešu vidū. 2018. gadā ikdienā smēķēja 25 % iedzīvotāju vecuma grupā no 15 līdz 74 gadiem. Attiecīgi 38 % vīriešu, 12 % sieviešu.

"Īpaši šo pozitīvo tendenci novērojam jauniešu vidū. To jauniešu īpatsvars, kuri lietojuši jebkādus tabakas izstrādājumus, ir pat samazinājies par 39% un attiecīg,i saskaņā jaunākajiem pētījumu datiem, tabakas izstrādājumus lieto 23% 13- 15 gadus vecie jaunieši," skaidro Mārtinsone.

"Attiecībā uz tabakas izstrādājumu lietošanu novērojam pozitīvu tendenci, atzīst Martinsone. Taču tajā pašā laikā, samazinoties tabakas izstrādājumu lietošanai, īpaši jauniešu vidū novērojam, ka palielinās alternatīvo gan tabaku saturošo, gan nikotīnu saturošo produktu lietošanas popularitāte. Īpaši tas attiecas uz elektroniskajām cigaretēm.

"Pie regulāriem elektronisko cigarešu smēķētājiem var pieskaitīt 18% 13 - 15 gadus vecus jauniešus," norāda Martinsone. Viņa atzīst, ka tās ir globālas tendences, ar kurām saskaras daudzas valstis.

Mentola cigarešu aizliegumu viņa vērtē kā soli, lai mazinātu tirgū pieejamo produktu pievilcību jauniešu vidū. Ierobežojot garšu un smaržu daudzveidību, mazina attiecīgi produkta pievilcīgumu jauniešu vidū. To apliecina arī pētījumi.

Taču smēķēšanas paradumus kopumā mentola cigarešu tirdzniecības aizliegums Latvijā neietmēs, uzskata Martinsone, jo Latvijā šīs cigaretes nav tik populārās kā citās ES valstīs.

Tabakas izstrādājumu ražotāju asociācijas pārstāve Marita Jansone vērtē, kādas izmaiņas šis aizliegums ieviestu tirgū.

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Baiba Šmite-Roķe analizē, vai šāds aizliegums varētu palielināt cigarešu kontrabandu no trešajām valstīm.