Divu nedēļu laikā Erasmus + programmas ietvaros, tieši pirms pandēmijas izsludināšanas, Daugavpils Saules skolas audzēkņiem bijusi iespēja gūt pirmās darba prasmes un iemaņas ārzemēs, turklāt modes dizaina mekā - Milānā un Bergamo Itālijā.

******

Burtiski ieleca pēdējā vagonā, nesaslima, un atgriezās ar pieredzi un jaunām iemaņām no Itālijas, tā savu audzēkņu veiksmīgo mobilitātes prakses braucienu ERASMUS  +  programmas ietvaros, jau ar šodienas skatījumu vērtē Daugavpils Saules skolas direktora vietniece starptautisko projektu jautājumos Olga Krumpāne. Kopumā 20 skolas audzēkņiem bija iespēja gūt praksi Itālijā.

“Viena grupa aizbrauca uz Milānu, otra - uz Bergamo, ar iespēju gūt praksi un pastrādāt divas nedēļas Itālijas uzņēmumos. Mūsu koka izstrādājumu un interjera dizaina audzēkņi aizbrauca uz dizaina kompāniju Milānā, bet tekstila un apģērbu dizaina audzēknes praksi guva teātra tērpu izgatavošanas salonā.”

Līva un Violeta stāsta, ka prakse tieši Milānā bijusi laba pieredze, jo tā bija un ir iespēju pilsēta daudziem modes dizaineriem. Interesanti, ka tieši prakse ārzemēs meitenēm ļāvusi vairāk novērtēt iespējas pašu mājās – Latvijā.

“Mēs guvām labu pieredzi teātra tērpu izgatavošanā, šūšanā un stilistikā. Ne tikai strādājām, bet arī apmeklējām daudzus muzejus, guvām iemaņas komunikācijā, apguvām valodu. Sapratām, ka nekur nav tik labi kā mājās, lai arī radās pārliecība, ka arī tur mēs varētu iedzīvoties un strādāt, tomēr arī tepat Latvijā ir labas iespējas mums attīstīties. Latvijā ir labi attīstīta apģērbu kvalitāte un modes industrija.”

Arī Saules skolas pasniedzējs Kārlis Ziediņš pārliecināts, jebkura prakse ir zelta vērta un ieguvums gan skolniekiem, gan arī pasniedzējiem.

“Jebkuri šāda veida braucieni attīstīta gan audzēkņus, gan mūs kā pasniedzējus. Tā ir iespēja paskatīties kā notiek darbs, un attīstās dizains ārvalstīs un arī pašiem pastrādāt, komunicēt ar tās jomas speciālistiem. Jaunieši strādāja ar klientu, ar produktiem un citiem speciālistiem.”

Profesionālās izglītības kvalitātei ir vislielākā nozīme konkurētspējīgā ekonomikā, un  tieši prakse dod jauniešiem arī sava veida ceļa maizi nākotnes profesijas veidošanā un darba tirgū, saka Olga Krumpāne un paši Saules skolas audzēkņi.

“Jaunieši pēc šīs prakses saņem sertifikātu, tā saucamo mobilitātes eiro pasi.  Tas ir dokuments, kurš apliecina, ka šis audzēknis ir piedalījies vienā no mobilitātēm - prakse ārzemju kompānijās. Tas ir liels pluss, kas pierāda, ka tāda pieredze jau ir. Tā ir iespēja šo dokumentu iekļaut savā CV, un prakse Milānā ir liels pluss.”

Būtiskākais, ka šī ERASMUS + programmā gūtā prakse būs arī viens no stimuliem iet savas izvēlētās profesijas pēdās, pārliecinātas Saules skolas audzēknes. Tas arī  atspoguļo topošo dizaineru šī prakses brauciena idejisko domu, kas saucās - Dizaina prasmes radošajai dzīvei.