Saviem jaunatklājumiem Latvijas zinātnieki biologi nereti piešķir Latvijā labi zināmu personību vārdus. Tā nupat Daugavpils Universitātes doktorante Anita Rukmane, pateicībā par dzīvību glābšanu Filipīnās jaunatklātu vaboļu sugu nosaukusi Rīgas Austrumu slimnīcas reanimatologa Roberta Stašinska vārdā. Vairākiem saviem jaunatklātajiem kukaiņiem viņa devusi arī sava zinātniskā vadītāja profesora Arvīda Barševska vārdu.  Arī pats Barševskis kādu no savām vabolēm nosaucis Anitas Rukmanes vārdā, tā papildinot to vaboļu skaitu, kas nes, Latvijā slavenu personību - mūziķu, režisoru un dzejnieku vārdus. 

Ja tu kā zinātnieks atklāj ko jaunu šajā pasaulē vai pat kosmosā, tev, gluži kā ģimenē piedzimstot savam bērnam, ir visas tiesības savam jaunatklājumam dod vārdu, ko pats izvēlēsies. Stāsta pieredzē bagātākais  Latvijas koleoptorologs jeb vaboļpētnieks Daugavpils universitātes profesors Arvīds Barševskis

„Tā sanāk, ka tu pēti un atklāj ko jaunu, piemēram, kādu jaunu sugu, tad tu kā autors arī dod šai sugai savu nosaukumu.

Man jau ļoti gribas ik pa laikam arī iemūžināt Latvijas slavenākos un izcilākos cilvēkus, kas man pašam ļoti simpatizē. Tā, lai tas paliek uz mūžīgiem laikiem, cik ilgi būs cilvēce, tik ilgi šīs vaboles nosaukums būs. Vienalga vai šī suga ir izmirusi vai nav izmirusi. Jo vienotajā datu bāzē šis nosaukums jau būs.”

Tā arī pats Arvīds Barševskis daudzām savām jaunatklātām  vabolēm devis vārdu, tieši cieņā  pret personību, kam par godu jaunatklājums nosaukts.

„Vienu sugu esmu veltījis Jānim Streičam (Aeronia streicsi) viņa 80 gadu jubilejā, tieši tāpat 80 gadu jubilejā esmu veltījis vienu sugu akadēmiķim Jānim Stradiņam(Doliops stradinsi).

Vaboli esmu saucis arī Imanta Ziedoņa vārdā (Doliaps ziedonisi),

sugu esmu veltījis Guntaram Račam(Doliops racsi), Aināram  Bumbierim (Callimeatopus bumbierisi).

Vaboles arī nes arī Daugavpils Universitātes (Deliops du) un Daugavpils pilsētas vārdus. Tādā veidā šie vārdi ir iemūžināti vaboļu nosaukumos.”

Arī paša Arvīda Barševska vārdā ir nosauktas nu jau desmitiem vaboles.

„Ir pat vairākas sugas no dažādām ģintīm, ko esmu viņam veltījusi kā darba vadītājam.” No 7 gadu laikā  atklātajām vabolēm vairākām dots vārds par godu pašam Arvīdam Barševskam, stāsta viņa bijusī  studente Anita Rukmane. Kopumā viņas atklājumu klāstā šobrīd 39  vaboles.

„Jo vairāk vaboļu sugas tiek atklātas, jo grūtāk ir piemeklēt nosaukumus. Pirmajām tika dots piemēram viņas dzimtās pilsētas-Krāslavas vārds, tad ar laiku jau sāc domāt, skatīties uz pazīmēm vai kādam uzdāvināt to vaboļu nosaukumu.”

Nupat, pēdējo savu jaunatklājumu Anita Rukmane nosaukusi Rīgas Austrumu slimnīcas reanimatologa Roberta Stašinska vārdā - Pachyrhynchini robertsstasinski.

„Vienkārši gribējās viņam pateikties par viņa darbu, neatlaidību, profesionalitāti. Gribējās pasniegt viņam tādu dāvanu, jo ko gan var uzdāvināt tādam cilvēkam, kuram viss jau ir...Tas ir kas tāds, ko jau nevar izdzēst, un kas paliks vēsturē. Tas ir forši, man tā šķiet.

Mēs izprintējām vaboles bildi, ielikām rāmītī un tikāmies ar ārstu jau pēc tā,  kā vabole  tika nosaukta viņā vārdā.

Viņš bija ļoti priecīgs, un teica - ja kādreiz viņam būs ģimenes ģerbonis, tad viņš noteikti  vaboli arī ieliks tajā ģerbonī.”

Vārdu došana vabolēm ir radošs process,

stāsta biologi. Pārsvarā ir tā, ka atrodi vaboli, un tad, skatoties un pētot to, arī rodas vārds.

„Man nav tā, ka es izdomāju kā nosaukt un tad meklēju. Tas ir drīzāk otrādi, es sākumā atrodu to vaboli un tad sāku domāt. Vai nu tās ir kādas specifiskas pazīmes ir, pēc kurām vaboli var nosaukt, vai tā vieta, kurā tā tika atrasta. Arī atkarīgs no tā, kas dotajā brīdī tavā dzīvē notiek,” tā Anita Rukmane.

„Tu nekad jau nezini, ko tu kādā brīdī atklāsi, un tikai tad, kad atklāj, sāc domāt par nosaukumu. Vabolēm jau ir dod tādus nosaukumu kā, piemēram- pelēkā, zaļā, spīdīgā. Es atklāju vienu sugu, kas bija  nenormāli krāšņa, nenormāli skaista, metāliska- pilnīgi no zelta var teikt, kā tāds eglītes rotājums, un es viņai devu nosaukumu – karaliskā- Regale no vārda  regnum. Viņa patiešām tāda izskatījās. Tāpēc nekad nevar iepriekš izdomāt nosaukumu.

Mēs bieži dodam tos latīniskos nosaukumus- slaidā, resnā, tievā…”

tā Arvīds Barševskis.

„Jādomā arī par nākamajām paaudzēm, ja visas Āzijā dzīvojošās vaboles nēsās Latvijas pazīstamo cilvēku vārdus, tad nākamajiem pētniekiem to  varētu būt  visai grūti iegaumēt,” Anita Rukmane šobrīd mājās auklē divus mēnešu veco meitiņu Alisi, nav izslēgts, ka arī kādai no jaunatklātajām vabolēm tiks dots viņas vārds.  Pēdējā laikā gan esot lielāka tendence vaboļu nosaukumos iekļaut arī kādu vietējo cilšu vadoņu vai nozīmīgu elku vārdus. Tas vietējiem, piemēram, Filipīnās, liek uz savas apkārtnes dabu skatīties no cita rakursa, kā tikai resursu izmantošanas. „Tur džungļos cilvēki vēl turpina dzīvot ciltīs un pelnīt iztiku, arī izcērtot mežus. Ja mēs nosaucam kādu sugu viņu ģints vārdā, tad viņi uz to vaboli skatās kā uz dievu.”

Taču arī Latvijas personību vārdi vabolēm vēl noteikti tiks doti, Latvijā to pelnījuši daudzi,  saka vadošie koleoptorologi - vaboļpētnieki.