Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par elektrības atslēgšanu Krievijas vēstniecībai Rīgā.

Iniciatīvas autors ir uzņēmējdarbības konsultants un pasniedzējs, zemessargs Juris Ulmanis, kurš iepriekš aģentūrai LETA atzina, ka atsaucība šādam aicinājumam, kuru viņš 25.novembrī izteica mikroblogošanas vietnē "Twitter", ir ļoti liela.

Par iniciatīvu stāsta tās autors Juris Ulmanis, kurš pats šobrīd atrodas Ukrainā, kur nogādājis palīdzības kravu.

Ārlietu ministrijas vērtējums iniciatīvai un skaidrojums:

Ir saprotama Latvijas sabiedrības reakcija uz Krievijas noziedzīgo rīcību Ukrainā, ziemas apstākļos bez elektrības, siltuma un ūdens padeves atstājotmiljoniem cilvēku. Krievijas necilvēciskais uzbrukums kritiskajai infrastruktūrai, lai palielinātu civiliedzīvotāju ciešanas, ir satricinājis Latvijas un starptautisko sabiedrību un izraisījis šādu reakciju. Latvijas likumi šādu pilsoniskas iniciatīvas iespējuparedz.
 
Vienlaikus jāpatur prātā, ka diplomātisko attiecību uzturēšana ar Krieviju pašreizējā minimālā līmenī, tāpat kā to dara ES un NATO valstis,tostarp Igaunija un Lietuva, saistās arī ar zināmām Latvijas interesēm, kuras pārstāv Latvijas vēstniecība Maskavā. Latvijai ir svarīga informācija par to, kas notiek Krievijā, ko diplomāti vēstniecībā Krievijā iegūst, kontaktējoties tieši. Nepietiek ar propagandaskanālu vērošanu vai to cilvēku komentāru uzklausīšanu, kuri atrodas ārpus Krievijas. Tāpat ir svarīgi nodrošināt konsulāro palīdzību, ko veic konsulārie darbinieki vēstniecībā Maskavā.
 
Atslēdzot elektrību Krievijas vēstniecībai, visticamāk, būtu jārēķinās ar tādu pašu rīcību no Krievijas puses attiecībā pret Latvijas vēstniecību Maskavā, un elektrības atslēgšana padarītu vēstniecību darbu neiespējamu. Tas arī būtu pretrunā ar Vīnes konvencijā noteikto uzņēmējvalsts pienākumu nodrošināt iespējas pārstāvniecības funkciju veikšanai.

Līdzīgu viedokli pauž arī Saeimas Eiropas lietu komisijas vadītājs, Rīgas Stradiņa universitātes profesors Andris Sprūds.