Valsts asinsdonoru centrs (VADC) lūdz donoru atsaucību, lai nodrošinātu nepieciešamo asins krājumu un slimnīcu pieprasījumu pēc asins komponentiem. Šobrīd īpaši tiek gaidīti 0 rēzus negatīvo asins grupu donori. Tāpat asins krājumā vajadzīgs 0, A rēzus pozitīvo un A rēzus negatīvo asinsgrupu papildinājums.

"Lai arī ir saspringts laiks visās citās jomās un situācija mainās, mēs jūtam donoru skaita samazinājumu, kas ir saprotams, bet diemžēl pacienti turpina slimot arī ar citām saslimšanām, arī hroniskie pacienti, arī onkoloģiskie pacienti ir, tādēļ mums tiešām asinis ir vajadzīgas tāpat kā pirms šīs ārkārtējās situācijas," norāda Valsts asinsdonoru centra direktore Egita Pole.

"Šobrīd mums ļoti trūkst 0 grupas rēzus negatīvās asins grupas asinis, arī mums arī trūkst 0 grupas rezus pozitīvas grupas asinis. Trūkst arī A grupas rēzus pozitīvās un negatīvās asinis. B grupas asinis ir, bet nekad nevar zināt, kāda būs situācija rīt, var nākt sarežģīts pacients, var nākties lūgt šo grupu donorus," turpina Pole.

Viņa skaidro, ka VADC praktiski aicina visu asinsgrupu donorus, bet mudina donorus ielūkoties VADC mājaslapā, lai precīzi zinātu, kādas asinsgrupas asiņu trūkst.

Jautāta, vai asinis var nodot cilvēki, kas izslimojuši Covid-19, Pole skaidro, ka šobrīd Starptautiskās rekomendācijas ir, ka jāievēro 28 dienu piesardzības laiks, tad var atkal nodot asinis.