Šodien, 16. jūlijā, valdība slēgtā sēdē vienojās par tālākajiem sarunu scenārijiem ar telekomunikāciju uzņēmuma "Tet" un mobilo sakaru kompāniju "Latvijas mobilais telefons" otru akcionāru. Ekonomikas ministrijai oktobra vidū valdībā būs jāziņo par sarunu rezultātiem. Ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) Latvijas Radio pauž, ka nevienā brīdī nav bijusi diskusija par valsts lomas mazināšanu šajos uzņēmumos.
Valdība šodien slēgtā sēdē piecas stundas skatīja vairākus valstij nozīmīgus jautājumus un tas, kāda varētu būt telekomunikāciju uzņēmuma "Tet" un mobilo sakaru kompāniju "Latvijas mobilais telefons" turpmākā attīstība, bija tikai viens no jautājumiem.
Jāatgādina, ka šī stāsta pirmsākumi iesniedzas vairāk nekā 20 gadus senā vēsturē, faktiski jau no Latvijas neatkarības atjaunošanas laika, kad tika izveidoti šie uzņēmumi. Savulaik izveidota sarežģīta "Tet" un LMT pārvaldības shēma, par kuras maiņu abiem akcionāriem - Latvijas valstij un Zviedrijas kompānijai "Telia" - līdz šim tā arī nav izdevies vienoties. Tagad „Telia” piedāvājusi to mainīt.
Zviedrijas uzņēmums "Telia Company" jeb "Telia" sagatavotais piedāvājums paredzēja, ka "Tet" jāsadala un tā telekomunikāciju bizness jāpārdod LMT, kas turpmāk vienādās daļās piederētu Latvijas valstij un "Telia", kamēr valsts pilnībā paturētu "Tet" grupas būvkompāniju "Citrus Solutions" un elektroenerģijas tirdzniecības jomu. Nākamais solis būtu vismaz 20% LMT akciju publiskais piedāvājums un kotēšana biržā. Faktiski līdz šim valdošā neskaidrība arī bremzējusi ieguldījumu veikšanu.
Telekomunikāciju un tehnoloģiju nozares eksperts, žurnālists Juris Kaža šim stāstam sekojis gadiem. viņš stāsta, ka vienmēr pastāvējis jautājums, vai valsts vēlas zaudēt kontrolpaketi abos uzņēmumos. Kaža uzskata, ka „Telia” ienākšana ar akciju jeb balsu vairākumu šajos uzņēmumos nekādu monopolu neradītu un šobrīd diskusijas par šo monopolstāvokli vairs nesot aktuālas, jo konkurences aina esot būtiski mainījusies.
Juris Kaža saka, ka „Telia” beidzot grib skaidrību gadu gadiem ieilgušajai stagnācijai, jo tirgus mainās un konkurējošie uzņēmumi attīstās.
Tikmēr iedzīvotājiem galvenais esot tas, lai viņi par saprātīgu cenu var saņemt nepieciešamos pakalpojumus.
Latvijas Industrijas attīstības konfederācija pauda, ka lemšana par Latvijai stratēģisko uzņēmumu nākotni nedrīkst notikt slepenībā. Latvijas Industrijas attīstības konfederācijas prezidents Normunds Bergs uzsvēra, ka "LMT un "Tet" ir pārāk nozīmīgi Latvijas tehnoloģiju un ražošanas attīstībai, lai par tiem lemtu slepenībā un steigā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X