Nākamgad Latvijā būs samazināta pievienotās vērtības nodokļa likme Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem. Lai to nodrošinātu, straujāk palielinās akcīzes nodokli stiprajam alkoholam, cigaretēm, tabakai un tās aizstājējproduktiem, kā arī saldinātiem bezalkoholiskajiem dzērieniem. Vienlaikus nākamā gada budžetā nav iespēju atbalstīt nevienu no teju 300 Saeimas opozīcijas iesniegtajiem priekšlikumiem. Tā lēma valdība pirms budžeta priekšlikumu nosūtīšanas skatīšanai Saeimā.

 

Saeimas deputāti saistībā ar 2024. gada budžetu bija iesnieguši 289 priekšlikumus, aicinot dažādiem pasākumiem pārdalīt kopumā 5,1 miljardu eiro. To piedāvāts nodrošināt, palielinot budžeta deficītu, ( budžeta izpildes procesā pārdalot finansējumu), izmantojot budžeta līdzekļus neparedzētiem gadījumiem, kā arī paaugstinot nodokļus. Piemēram, uzņēmumu ienākuma nodokļa celšana bija rosināta 13 priekšlikumos. Tomēr Finanšu ministrija šiem plāniem pārvilkusi svītru, jo nākamgad neplāno pārskatīt uzņēmumu un iedzīvotāju ienākuma nodokļus, vienlaikus piedāvātais budžeta plāns esot sabalansēts un nevarot atļauties lielus papildu izdevumus. Tādējādi no Saeimas iesniegtajiem priekšlikumiem atbalstīts tikai viens - Saeimas priekšsēdētājas, Zaļo un zemnieku savienības pārstāves Daigas Mieriņas pieteikums nākamajā gadā par 150 000 eiro samazināt Saeimas izdevumus.

 

Taču līdz ar koalīcijā panāktu kompromisu nākamgad nodrošinās samazinātu pievienotās vērtības nodokļa likmi svaigiem augļiem, dārzeņiem un ogām. Latvijā kopš 2018. gada šiem produktiem PVN likme ir 5% un pēc šī gada pazemināta likme vairs nebija plānota un tiem aprēķinātu standarta likmi 21%. Tomēr Zaļo un zemnieku savienība uzstāja saglabāt pazeminātu PVN augļiem un dārzeņiem, pēc kā koalīcija vienojās nozares atbalstam nākamgad noteikt 12% PVN likmi augļiem, ogām, dārzeņiem. Šis lēmums attiecas tikai uz nākamo gadu un diskusijas par ilglaicīgāku risinājumu turpināsies, norādīja premjere Evika Siliņa no "Jaunās Vienotības".