Valmieras novada iedzīvotāji ir neizpratnē par publiski izskanējušo informāciju par desmit kultūras iestāžu likvidāciju dažādos Valmieras novada pagastos, par ko lemts pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta komitejā. Taču novada Kultūras pārvaldē mierina – buldozeri nebraukšot, iestādes netikšot nolīdzinātas līdz ar zemi, jo lielākoties paredzēta vienīgi juridiska un administratīva reorganizācija.

Lēmums likvidēt desmit kultūras iestādes Valmieras novada pagastos izraisījis sašutumu sociālās tīklošanās vietnē "Facebook". Ierakstu ar pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdes darba kārtību, kurā redzams likvidējamo iestāžu saraksts, pārpublicējusi rūjieniete Agrita Gruzdiņa.

Arī sarunā ar Latvijas Radio viņa izteicās emocionāli – ka laukos jau tā slēdz vienu iestādi pēc otras, tāpēc ziņa par bibliotēku un kultūras centru likvidāciju šķitusi satriecoša.

Vēlāk gan domes pārstāvji Agritai Gruzdiņai atsūtījuši skaidrojumus, ka notikusi, iespējams, neveikla formulējuma izvēle, jo likvidācija neesot paredzēta, bet gan reorganizācija. Tomēr Skaņkalnes un Ķoņu pagastos bibliotēku vairs nebūs. Darbinieki tiks pārcelti attiecīgi uz Mazsalacas un Naukšēnu bibliotēkām, jo tās atrodas vien pāris kilometru attālumā, bet grāmatas izdalīs citām krātuvēm. Skaņkalnes pagasta bibliotēkas vadītājai un vienīgajai darbiniecei Ievai Bāliņai gaidāmās pārmaiņas nav bijis nekāds pārsteigums.

Runājot par kultūras centriem un namiem, un tautas namiem, tajos kultūras notikumi tikšot rīkoti tāpat kā līdz šim; arī darbinieki saglabās darba vietas, skaidroja Valmieras novada Kultūras pārvaldes vadītāja vietniece kultūrpolitikas jautājumos Liene Jakobsone.

Administratīvas izmaiņas skars kultūras namus, centrus un tautas namus Jērcēnos, Brenguļos, Ramatā, Sēļos, Vecatē un Zilākalnā; divi kultūras nami tomēr tiek slēgti. Valmieras novada pašvaldībā precizēja, ka Koņu tautas nams vairs nav izmantojams, jo ēkā iemeties brants, bet Valmieras pagasta kultūras nams kļuvis tukšs pēc reģionālās reformas, proti, iepriekš šajā ēkā atradusies Burtnieku administrācija, kas pēc patlaban pārcēlusies uz Burtnieku novada apvienības telpām; kultūras sarīkojumi notikuši Valmieras pagasta kultūras nama zālē, taču uzturēt visu ēku tikai zāles dēļ būtu neracionāli, jo īpaši tāpēc, ka šis nams atrodas tuvu Valmierai, tātad – pilsētas kultūras iestādēm.